Медия без
политическа реклама

Филмът "Хан Аспарух" идва с нов монтаж, картина и звук

С НДК заедно честват 40-годишен юбилей

12 Март 2021
Мащабът на продукцията е ненадминат в българското кино преди и след това.

Националният дворец на културата е построен и открит в чест на 1300-годишнината на българската държава, отбелязана през 1981 г. По същия повод е създадена и епичната трилогия на Людмил Стайков "Хан Аспарух". Премиерата на филма преди 40 години се е провела именно в новооткритата зала 1 на НДК, която и до днес е най-големият киносалон у нас. 

На 31 март 2021-а дворецът и филмът ще отбележат заедно юбилея си с "Ханът и империята", стига противоепидемичните мерки да не попречат на това. Засега в кината се допускат прожекции пред публика, заемаща до 30% от местата. В зала 1 няма да бъдат показани старите ленти, а дигитално реставрирана и премонтирана версия на най-мащабната българска кино продукция. Възстановяването е извършено от "Доли медиа студио". 

Оригиналният филм от три пълнометражни епизода е съживен в изцяло нов разказ с продължителност 2 часа и 20 минути - съобразен със съвременните тенденции, с динамична монтажна структура, нова музика и съраунд звук от най-високо ниво. (А оригиналът е бил със звук моно.) Гласовете на Стойко Пеев, Антоний Генов, Васил Михайлов, Ваня Цветкова, Аня Пенчева, Йосиф Сърчаджиев, Джоко Росич, Петър Слабаков и др. са автентични, но звукът и музиката са съвършено нови. 

„Дигиталните технологии са използвани изключително деликатно, като средство за осъвременяване на филма, без това да се отразява върху автентичността и мащаба на творбата", каза продуцентът и собственик на студиото Добромир Чочов. През миналата година "Доли медия студио" вече завърши и показа реставрираната версия на друг култов български филм от 1981 г. - "Мера според мера" на Георги Дюлгеров. То инвестира собствени средства в реставрацията и дигитализацията на националния филмов архив, като в плановете му влиза възстановяне на класиките на режисьорката Бинка Желязкова, както и на редица документални филми. Възстановяването на картината и звука включва сканиране на лентите в 4К резолюция, сканиране на тон негатива, подготовка за реставрация и премахване на драскотини и петна от изображението, както и основни процеси по реставрация на звука. В интервю от миналата година Чочов заяви, че качеството на картината в новия "Хан Аспарух" е не по-лошо от това в "Игра на тронове".

"Хан Аспарух" разказва за "първия век от българската памет". Историята е пресъздадена чрез спомените на византийски заложник, неволно свързал съдбата си с българите и станал свидетел на събития, променили завинаги картата на Европа. "Ханът и империята" впечатява с ярки актьорски превъплъщения, епични битки и грандиозни масови сцени, необичайни за българското кино. Не е отпускан и едва ли някога ще бъде отпуснат по-щедър държавен бюджет за направата на български филм. "Хан Аспарух" е и една от най-гледаните родни продукции в историята - над 4 милиона зрители, макар че за "Хитър Петър", "Борис I" и "Време разделно" продадените билети са били още повече. Продуцентите се надяват новата версия да заживее достоен живот на големия екран и сега, доколкото пандемията позволи. 

„Иска ми се да вярвам, че филмът „Ханът и империята" ще впечатли и развълнува зрители от всички възрасти със уникалните кадри, вълнуващите епизоди и очевидните асоциации и изводи, които поражда далечната епоха за нашето съвремие", споделя 40 години по-късно акад. Стайков. Билети за прожекцията на 31 март от 19.30 часа се продават в Билетен център – НДК и онлайн на tickets.ndk.bg.

 

Още по темата