Медия без
политическа реклама

Брижит Бардо защити Депардийо в първото си интервю от 11 г.

Присъдата се обсъжда и на фестивала в Кан, който се откри в същия ден

Днес, 13:02
Брижит Бардо
EPA/BGNES
Брижит Бардо

Брижит Бардо даде интервю за първи път от 11 години, като защити осъдения за сексуално насилие Жерар Депардийо, предаде АФП. Френската филмова звезда, която вече над петдесет години не играе, смята, че "талантливи хора, които са докоснали с ръка дупе на момиче, са отхвърлени от обществото". "Бихме могли поне да ги оставим да продължат живота си. Те не могат да живеят повече“, каза тя от дома си в Сен Тропе часове преди вчера да бъде обявена присъдата на Депардийо по две обвинения за сексуално посегателство от 2021 г.

76-годишният Жерар Депардийо бе осъден на 18 месеца условно и глоба от 20 хил. евро за това, че е опипвал две жени – декораторка и асистенка, по време на снимките на филма "Зелените жалузи", и ги е обсипвал с вулгарни коментари. 

"Феминизмът не е моето нещо. Харесвам момчета", каза още Бардо пред камерите на френската телевизия BFMTV. Това не е първият случай, в който 90-годишната звезда заема подобна позиция. След аферата "Уайнстийн" и движението #MeToo през 2018 г. тя разкритикува вълната от признания на актриси за тормоз, като я определи като "лицемерна, смешна, безсмислена". В новото интервю Брижит коментира и колегата си Никола Бедо - френски актьор и режисьор, осъден на 1 г. затвор за сексуално посегателство срещу две жени през 2023 г.

90-годишната Брижит Бардо се е срещала с Депардийо на снимачната площадка на филма Le Viager от 1972 г. Година по-късно актрисата се оттегли в доброволна пенсия и прекъсна филмовите си изяви завинаги. Тя обаче се отдаде на защита на животните и за това също говори в сегашното си интервю. Бардо призова френския президент Еманюел Макрон да отмени лова с кучета и добави, че му е изпратила слухов апарат, за да бъде чут нейният призив.

"Отивам на война. Искам ловът с кучета да бъде премахнат. Това е ужас. След 50 години на молби френското правителство трябва непременно да се съгласи да ми даде поне тази победа", каза филмовата звезда.

Ловът на животни с кучета е практика, някога била ценена от френските крале. Тя се състои в преследване на диво животно от глутница кучета. Във Франция има около 10 000 ловци, които защитават традицията, датираща от повече от 600 години. За последно Бардо и президентът са се срещали през 2018 г. 

 

В КАН

Присъдата на Депардийо съвпадна с откриването на фестивала в Кан вчера и бе коментирана от председателката на журито за "Златна палма" Жулиет Бинош. "Той не е чудовище", каза 60-годишната актриса по повод това "интересно съвпадение". 

"Той е човек, загубил своята аура заради факти, които са се случили и са забелязани от съда. Звездата на един филм е крал за мен. Но тя е свещена, когато създава, когато играе. Той вече не е свещен... сега силата е другаде", продължи с енигматичния си коментар Бинош. 

Както Депардийо, така и Харви Уайнстийн са били посрещани с овации на червения килим в Кан през годините преди падението си. Но "днес организаторите имат различно осъзнаване", каза още Бинош. "Те осъзнават действията, които трбва да предприемат, и нуждата хората да говорят открито за тормоза, който са преживели... #MeToo дойде (във Франция - б.р.) по-късно, отколкото в Америка, но вече е тук."

Най-успешният френски актьор от своето поколение, Депардийо е печелил наградата за най-добър актьор в Кан през 1990 г. за "Сирано дьо Бержерак", а филмът с негово участие "Под слънцето на Сатаната" е със "Златна палма" от 1987 г. 

78-ото издание на фестивала се откри снощи от Куентин Тарантино, а минути по-късно Леонардо ди Каприо връчи почетна "Златна палма" на Робърт де Ниро. Актьорът, който е отявлен критик на Тръмп, каза от сцената: "Изкуството търси истината. Изкуството прегръща разнообразието. Затова и то е заплаха. Ние сме заплаха за автократите и фашистите". 

"Не можете да поставите цена на творчеството, но явно можете да поставите мито върху него. Разбира се, това е неприемливо. Всички тези атаки са неприемливи. И това не е само американски проблем, а глобален проблем. Не можем просто да седим и да гледаме като на кино. Трябва да действаме и трябва да действаме сега“, отсече още Де Ниро и отбеляза, че протестите трябва да са мирни, но решителни.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата