Медия без
политическа реклама

Учители се бунтуват заради орязването на паралелки

Илияна Кирилова
По-малкото паралелки понякога означава и съкращаване на учители.

Учители в Пловдив обмислят да излязат на протест заради плановете на общината за преминаване към едносменен режим в 26 учебни заведения, тъй като предвиждат още отсега орязване на паралелки от план-приема за следващата година. За назряващия бунт информира пловдивският сайт marica.bg, позовавайки се на изявления от ръководството на СУ "Св. П. Евтимий".

Плановете на града под тепетата са премахването на двусменния режим да става поетапно в следващите 9 г., като в училищата се намалява по една паралелка на година. Ще бъде засегнат приемът в 1-ви, след 4-ти и след 7-и клас, но в момента ножицата е за паралелките след завършено основно образование, тъй като план-приемът за тях трябва да е готов до 15 февруари.

"Пред изригване сме и със сигурност ще има реакция и от страна на родителите и на Обществения съвет", е коментирала директорката на училището Диана Картелова. Според нея само в нейното школо намерението е тази година да се намалят 3 паралелки. Гимназията предложила да съкрати по една паралелка в първи и в пети клас, съобразявайки се с новото изискване. От РУО-Пловдив обаче добавили към тях и една паралелка след седми клас, с което училището категорично не е съгласно.

„Минус 3 паралелки означава 10 учители да останат без работа, а имаме преподаватели, които са с първа и втора степен на професионална квалификация. Явно никой не го интересува, че сме единственото училище с природонаучен център, че имаме 12 интерактивни дъски, 72 лаптопа за ученици и 22 за учители, че учениците ни имат добра подготовка и високи постижения. Излиза, че тези резултати не означават нищо. Реже се механично живо месо”, ядосва се директорката. Според нея така се рушат работещи модели. „Учениците, които идват при нас, няма да се пренасочат към професионалните гимназии. Пред тях се слага изкуствена спирачка”, убедена е Картелова. Според нея удачният подход е според спецификата, логично и мотивирано.

ПРЕДИСТОРИЯ

Според новия училищен закон всички училища трябваше да преминат към едносменен режим през 2021 г. Поради невъзможност обаче това да стане, просветният министър Красимир Вълчев премахна въпросния ултимативен срок. Вместо това училищата получиха възможността сами да изготвят планове за преминаване към една смяна. Наскоро, след разговори в София, Пловдив, Варна и Бургас, министърът заяви, че вероятно преминаването към едносменен режим в големите градове ще стане до 9-10 г. Сред вариантите, които Вълчев нееднократно е посочвал, са строеж на нови училищни сгради, дострояване на съществуващите, намаляване на паралелките и по-равномерно разпределяне на учениците в училищата в съответния град и т.н.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?