Медия без
политическа реклама

Търгът за детската болница стигна до фалстарт

МЗ спря конкурса след жалбата на камарата на архитектите

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
През пролетта работещите в педиатричната болница в София протестираха с искания за по-добро финансиране на дейността й.

Напълно според очакванията Министерството на здравеопазването принудително спря търга за изграждане на новата Национална детска болница. Причината е образувано производство в Комисията за защита на конкуренцията по жалба на Камарата на архитектите в България за спиране на процедурата. Така срокът за появата на дългоочакваната и обещавана болница, която да събере всички детски специалности под един покрив, се удължава неясно докога.

Първоначално министър Кирил Ананиев очакваше изграждането да започне още през септември, а най-оптимистичният план беше болницата да е готова за 2 години. Офертите трябваше да бъдат отворени още в края на август, но срокът беше удължен до средата на септември. Спирането на процедурата ще е поне до евентуално произнасяне на КЗК по искането на архитектите за временната мярка спиране на конкурса. Ако комисията уважи жалбата на камарата и наложи временна мярка, конкурс няма да има до окончателното решение по жалбата. 

Търгът е за изграждане на болница на мястото на недовършената сграда на педиатрията в двора на Александровска болница. Той е за 94.5 млн. лв. с ДДС, за лечебно заведение с площ от 45 000 кв. м., с 2 основни корпуса на по 11 етажа, плюс още 6 на три и два сутерена и 350-400 легла. Процедурата обаче беше атакувана от Камарата на архитектите с мотив, че заданието не гарантира качество на изпълнението. Поръчката е за т.нар. инженеринг, при който проектът, строежът и последващият авторски надзор се възлагат на един и същ изпълнител. Според архитектите при подобна практика проектантът е зависим от строителя, т.е. проектът и строежът трябва да са в отделни поръчки. Освен това според камарата техническото задание е непълно - например липсват изисквания за отоплението и охлаждането на болницата, пожарогасене, дублирано захранване с ток при авария, за микроклимат, стерилност и още редица основни параметри, което дори може да постави под въпрос безопасността на болницата. 

На това от МЗ отвърнаха, че "на всеки етап от изграждането на обекта възложителят ще контролира изпълнението на заданието в качеството си на инвеститор", а също и че в техническото задание детайлно е описано всичко нужно.

 

КОСВЕНИ ЩЕТИ

Освен че появата на комплексна детска болница се чака от специалисти и родители от десетилетия, забавянето на проекта може да доведе до напрежение в сегашната педиатрична болница в София. През пролетта работещите там протестираха с искания за по-добри възнаграждения и специален статут на болницата, който да позволи тя да не зависи само от приходите от здравната каса, а да получава и субсидии от бюджета. От МЗ отвърнаха, че това е невъзможно за момента, но новата Национална детска болница няма да е търговско дружество и съответно ще има точно такъв статут. 

Ключови думи:

детска болница

Още по темата