Медия без
политическа реклама

Партиите получиха отсрочка до края на 2020 г. за надвзетите субсидии

14.6 млн. лв. е общата сума, която финансовият министър Владислав Горанов им раздаде отгоре, а сега трябва да възстановят

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Правната комисия прие законовите промени с пълно единодушие.

Партиите и коалициите ще имат възможност да отлагат до 31 декември 2020 г. връщането на надвзетите милиони левове от държавния бюджет. Срокът беше гласуван вчера от парламентарната правна комисия, която разгледа на второ четене поправки в Закона за политическите партии, внесени от правителството. Общата сума, която трябва да възстановят заради допълнителните пари, които неправилно им раздаде финансовият министър Владислав Горанов, възлиза на 14.6 млн. лв.

Новите текстове на закона гласят, че субсидията ще се определя на база на подадените действителни гласове за дадена партия или коалиция. Изрично се посочва, че няма да се вземат гласовете "Не подкрепям никого". Както досега, стойността на един глас ще се записва ежегодно в Закона за държавния бюджет. Каква ще бъде занапред тази сума, засега остава неизвестно. Парламентът гласува на първо четене да бъде намалена от 11 лв. на 1 лв., както предложи премиерът Бойко Борисов. По време на дебатите обаче стана ясно, че окончателната сума ще бъде по-висока и тепърва ще бъде предмет на договорки между парламентарните политически сили.

Раздадените субсидии за периода от 26 май 2016 г. досега ще се преизчислят на базата на действителните гласове, получени на последните избори от партиите и коалициите, имащи право на бюджетно финансиране. Разликата между раздадените от финансовото министерство пари и преизчислената сума ще трябва да бъде възстановена на държавния бюджет. Ведомството на Владислав Горанов ще публикува списък на длъжниците в 7-дневен срок от влизането в сила на закона.

Партиите и коалициите, които не върнат веднага дължимото, ще получат 70% от субсидията, която трябва да вземат до 30 юни 2019 г. Ако продължат да се бавят, през следващата година ще им бъде превеждана 50% от сумата. 31 декември 2020 г. е крайният срок, в който всички политически сили - парламентарни и извънпарламентарни, вземали субсидия от 26 май 2016 г. досега, трябва да върнат надвзетите пари в централния бюджет. След това се преминава към събиране на средствата по общия ред, т.е. чрез съдебен изпълнител. Ще тече и лихва за забавяне.

Тези условия бяха гласувани изключително бързо и с пълно единодушие от членове на правната комисия от всички цветове. Разпра възникна единствено по отношение на текст, според който „при спор във връзка с изпълнение на коалиционното споразумение“ субсидията няма да бъде превеждана, докато не се стигне до съгласие между партиите в съответната коалиция. От финансовото министерство изтъкнаха, че имало такъв прецедент с бившия Реформаторски блок, където не се разбрали помежду си за разпределението на парите. Депутати от БСП скочиха, че критерият е субективен и дава възможност на малки партии да извиват ръцете на останалите, с които са в коалиция. Управляващите отстъпиха и текстът отпадна.

ФОРМУЛА

В закона ще бъде записана и формула, според която ще се определя размерът на държавната субсидия в година, в която има парламентарни избори, както и когато се налага преизчисляването й за определен период. Формулата е S=AхCхD/B, където S е годишният размер на държавната субсидия за съответната партия или коалиция; A е сумата за един действителен глас; B е броят на календарните дни в годината; C е броят на дните от 1 януари на съответната година до деня преди изборния ден или преди влизането в сила на акта, с който се преизчислява субсидията; D е броят на действителните гласове, получени от съответната партия или коалиция.

Още по темата