Медия без
политическа реклама

Машинният вот отпадна, засега за местните избори

Управляващите обещаха нов ремонт на Изборния кодекс

Илияна Кирилова

Единственият вид избори, на които няма да има машинно гласуване, ще бъдат местните, макар че точно при тях се регистрират най-многобройни и тежки нарушения. Това стана ясно в сряда, след като парламентът одобри поредни промени в Изборния кодекс, подкрепени от ГЕРБ, ДПС и “Обединени патриоти”.

За отбелязване в случая е, че гласуването за кметове и общински съветници генерира огромен брой недействителни бюлетини. На последните местни избори през 2015 г. Институтът за развитие на публичната среда ги изчисли на 463 695, или 14.09% от общо подадените. А една от безспорните положителни черти на машининя вот е, че не допуска невалидните бюлетини.

Това не беше взето предвид от управляващите. Вместо това те отново подхванаха познатите аргументи, предоставени им услужливо от Централната избирателна комисия (ЦИК), че местните избори ще бъдат много сложни за провеждане и машините създават голям риск изборният процес да бъде компрометиран. И обещаха пореден ремонт на изборното законодателство след вота, който е насрочен за октомври. “Ще направим всичко възможно отново да отворим Изборния кодекс след местните избори и да търсим онези решения, които да гарантират прозрачен изборен процес, коректно отчитане на резултатите и ще преодолеят всички несъвършенства, които са забелязани при машинното гласуване”, ангажира се шефът на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова.

Като знак, че нямат намерение да изоставят напълно машинното гласуване, управляващите направиха предложение, което беше одобрено - да се ползват устройства на всички останали видове избори - парламентарни, президентски и европейски. Редовни парламентарни и президентски избори обаче ще има чак през 2021 г., а дотогава правилата за машинния вот ще бъдат изцяло преработени наново.

На това непостоянство на ГЕРБ се опряха по време на дебата от БСП. “Само преди две седмици ни убеждавахте, че машинно гласуване не трябва да има - защото е много скъпо, защото го няма никъде в Европа, защото е опасно. А днес казвате, че трябва да го има за всички избори, но не и за местните. Заемете най-накрая една позиция и дайте да спорим по нея. Това е закон, не книга игра. Не може да се връщаш на него всеки ден според различните си констатации”, изтъкна соцдепутатът Крум Зарков, но управляващите не му обърнаха внимание.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?