Медия без
политическа реклама

ГЕРБ продължават да отлагат по-строгите забрани за пушене

Регламентирането в закона какво точно е закрито обществено място остава за друг път

Илияна Кирилова

Законовите промени с по-строги мерки при нарушаване на забраните за пушене, подготвени от здравното министерство, продължават да отлежават. Те бяха публикувани за обществено обсъждане през лятото на миналата година и все още са под формата на проект. Нещо повече - депутати от ГЕРБ начело с шефа на ПГ Даниела Дариткова предлагат поправки, свързани с тютюнопушенето, заимствани от проекта на МЗ, но не и най-строгите мерки.

Глоби за управители на заведения - от 300 до 500 лв., и разширение на контролните органи, които отговарят за спазването им, предлага Дариткова с текстове, внесени между първо и второ четене на законопроекта на "Обединени патриоти", с който пък се забранява пушенето на наргиле на закрито. Те са заимствани от проекта на МЗ, а идеята е не само здравните инспекторите да могат да глобяват, а също и тези от инспекцията по труда, МВР и агенцията по храните.

Дариткова предлага също забрана за продажба на всякакви тютюневи изделия, включително наргилета и електронни цигари на лица под 18 г. В предложените от нея промени обаче отсъстват някои от ключовите текстове на МЗ - заведения да бъдат затваряни за месец при повторно нарушение на забраната за пушене на закрито, както и регламентирането в закона какво точно е закрито обществено място. В момента това е описано в наредба, която се тълкува доста свободно и на практика се пуши в напълно закрити с найлони временни постройки.

ПРЕДИСТОРИЯ

Миналия август Министерството на здравеопазването предложи следната дефиниция на закрито обществено място - "всяко пространство, покрито с покрив и оградено с най-малко три стени/страни, независимо от наличието на отваряеми прозорци или други отвори, без оглед на материала, използван за покрива, стените/страните и без оглед на това дали конструкцията е постоянна или временна". МЗ се надяваше "с формулировката да се преодолее противоречивото тълкуване на разпоредбите на закона и да се даде възможност както на гражданите, така и на собствениците на обекти да спазват въведените забрани и ограничения". В мотивите към законопроекта си министерството признаваше, че "от въвеждането на забраната за тютюнопушене през 2012 г. сме свидетели на множество нарушения, които бяха обяснявани с произволното тълкуване на понятието за закрито място – през лятото се отваряха прозорците и се считаше, че даден обект вече не е закрит, а през зимата на тротоарните площи се изнасяха маси, които бяха плътно запечатвани с различни платнени или полиетиленови ограждения, в които се разрешаваше тютюнопушенето".

Още по темата