Медия без
политическа реклама

Една пета от болничните са в малките фирми

Според бизнеса хората са принудени да мамят заради бюрокрацията

20 Септ. 2019ЙОАНА ПЕТРОВА
Илияна Кирилова

Повече от половината болнични листове се издават в медицинските центрове, а от личните лекари идват само 15% от тях. Около 20% от отпуснатите обезщетения са за малки фирми с персонал до 9 души, а по-големите - с до 50 работници, отговарят за 12% от болничните. Тези данни изнесе вчера пред БНР Григор Димитров от Българската стопанска камара. Според него преди да се започне с мерки за ограничаване на явлението, трябва да се помисли кои са причините, водещи до увеличаването на болничните дни и сериозното нарастване на бюджета за такива обезщетения. Димитров смята, че първата сериозна причина хората да мамят с болничните е бюрокрацията в обслужването на гражданите. Когато човек има да свърши някаква работа, трябва да отсъства от работа и най-лесно това става с болничен, обясни той.

Според бившия социален министър Иван Нейков – председател на Балканския институт по труда и социалната политика, дискусията по темата в момента се концентрира в неправилната посока. „Дори да махнем първите 3 дни от болничния, това няма да намали фалшивите болнични листа. Освен „туристическите болнични“ преди празниците, има и други – селскостопански“, коментира той. Нейков посочи два начина за справяне с проблема - кампания, която да стресне недобросъвестните или пък няколко предприятия да си създадат институт на "доверен лекар", през който да минават всички краткосрочни болнични на техните служители. "Направихме си експеримент - започнахме да пишем до всички контролни институции за източници на шоково количество болнични листа – до МЗ, до НОИ, до прокуратура и т.н. Никой не си мръдна пръста, но видяхме как в следващите няколко месеца рязко намаля броят на болничните от този източник. Този подход стряска недобросъвестните“, разказа Нейков.

ИДЕИТЕ

В момента се дебатират две промени в реда за изплащане на болничните - "Воля" иска да се върне старото положение и НОИ да плаща от първия ден, а Асоциацията на индустриалния капитал иска първите три дни да са неплатени, за да се дисциплинират служителите. Предложението на "Воля" бе отхвърлено на първо четене в социалната комисия, тъй като според Светлана Ангелова от ГЕРБ ще натовари прекомерно бюджета на НОИ. По предложението на АИКБ днес ще има голяма дискусия, но е спорно дали управляващите са склонни на такава непопулярна стъпка в навечерието на местните избори.

Ключови думи:

болнични, НОИ, работодатели

Още по темата