Медия без
политическа реклама

Жената, забравена в рентгена, може да заведе дело

Управителката на болницата още се чуди да уволни ли небрежната лаборантка

19 Окт. 2019
Pixabay

 

Случаят с пациентката, забравена цели 6 часа в скенер, може да се третира като престъпление, но наказанията не са впечатляващи - до 300 лева и пробация. Това коментират юристи по повод на скандалната небрежност на рентгенова лаборантка от общинската болница в Павликени.

 70-годишната Асенка Христова отишла на изследвана заради заболяване на белите дробове, но била оставена да лежи в скенера в продължение на часове, а междувременно близките й започнали да я издирват.

"Лекарката ми заяви, че за 10-15 минути ще мине процедурата, но никой не се появи. Стоях, не можех да се надигна, ръцете ми изтръпнаха. Раменете ми посиняха. Не можех да мръдна. Чух токчета и видях, че светва лампа и започнах да викам, след което служител ме откри. Телефонът ми звънеше през цялото време, но не можех да го вдигна. Никаква човещина - те работят с хора. Никога няма да им простя за това, което причиниха на семейството ми - и съпругът, и дъщеря ми са с диабет, а са се притеснили много", разказа през сълзи потърпевшата Асенка Христова пред Нова тв.

"Когато попитах за случая рентгеновата лаборантка, която е забравила жената там, тя ми каза: "Забравила съм, какво толкова". Чувала съм за оплаквания от нея, но никой писмено не ме е уведомявал и не ми е казвал нищо в прав текст. Един човек съсипа цялата болница. Може да предприема и по-тежки наказания спрямо лаборантката, а именно прекратяване на трудовия договор. Да, това е престъпление и безотговорност. Извинявам се на жената", заяви Ренета Кръстева, управител на МБАЛ-Павликени.

Виновничката за инцидента - лаборантката Камелия Христова, е излязла в отпуск. Екип на Нова тв издири съпруга й, който обясни, че пациетнката е можела да стане, но била заспала в скенера.

Лаборантката Галя Михайлова, която открила пациентката, разказва: "Възрастната жена беше много разстроена. Тя не знаеше какво се случва, а когато я открих ѝ помогнах да слезе и я успокоих. Аз също бях много уплашена, защото не очаквах да я намеря там. Това не се е случвало никога. Открих я поради простата причина, че имам рутина да проверявам всяка една част от рентгеново отделение". "Жената не е била вързана, тъй като скенерът не разполага с такива приспособления. Тя не е била фиксирана със залепващи ленти, тъй като дойде на собствен ход и нямаше нужда от тях", пояснява Михайлова. 

 

"Отговорното лице е било длъжно да се погрижи за болен и без уважителна причина това не е сторено. В тези случаи Наказателният кодекс предвижда или глоба от 100 до 300 лева или пробация", твърди адвокатът по медицинско право Мария Петрова. 

"Категорично това е престъпление, ако се докажат всички факти в съда. Дали да търси персонална отговорност, е решение, което пациентката трябва сама да вземе, но пред нея има две възможности - да търси отговорност както от конкретното лице, така и от самото лечебно заведение", смята юристката. 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?