Медия без
политическа реклама

Захарова: ЕС явно разчита да се отоплява на дърва, но и тях ще ги внасят от нас

Европейският парламент се обяви срещу газопровода "Северен поток-2"

13 Дек. 2018Обновена
БГНЕС архив

Официалният представител на руското Министерство на външните работи Мария Захарова предположи, че европейските депутати, които приеха резолюция срещу тръбопровода „Северен поток 2“, явно разчитат на глобалното затопляне, или имат намерение да минат на дърва, предава ТАСС, цитирана от Агенция Фокус.

„В някои страни закриват АЕЦ, а призовават и за отказ от руския газ? На дърва ли ще минават? Но и за тях се знае, откъде трябва да бъдат взети“, отбеляза тя в четвъртък по време на брифинг.
„Обявявайки се против енергийното сътрудничество, неговата диверсификация, придаването на действително съвременен характер на сътрудничеството – това е просто безумие за Европа, която се нуждае от енергоносители“, продължи Захарова. „Ако евродепутатите разчитат на глобалното затопляне – това е добра перспективна история, въпросът е само в сроковете“.
По думите на дипломата, Русия „не за първи път се сблъсква с блокиране на мирни, изгодни и перспективни енергийни проекти от страна на европейските политици“. „Тези хора, много от които се представят за изразители на мнението на хората, просто са под контрола на определени лобистки групи, а понякога и непосредствено на специални служби“, отбеляза Захарова.
„Чии интереси изразяват тези хора? Ако те казват, че защитават интересите на обикновените хора, то това е лъжа“, подчерта тя. „Обикновения човек се нуждае от отопление, от това отопление да бъде предоставено на оптимални цени“. Представителят на руското МВнР увери, че Русия, като добросъвестен доставчик, е готова и в бъдеще да предоставя качествен продукт на справедливи цени.

Според Алексей Пушков, член на Съвета на федерацията, резолюцията на Европарламента срещу „Северен поток-2“ показва натискът, оказван от САЩ върху Германия за спиране реализирането на проекта.

В сряда Европарламентът прие резолюция, която призовава към отмяна на реализирането на проекта за газопровода, тъй като това бил политически проект, заплашващ сигурността на Евросъюза. Освен това в документа се отбелязва „ключовата роля“ на Украйна за европейското енергийно снабдяване, предаде БГНЕС.

„Северен поток-2“ предвижда прокарването на две тръби с капацитет по тях да се транспортират годишно 55 млрд. кубически метра „синьо гориво“ от Русия директно до Германия по дъното на Балтийско море.

Разрешение за строителството вече е дадено от германия, Финландия и Швеция, остава само Дания да определи своето решение.

Против реализирането на проекта е Украйна, която се опасява от загубата на доходите, които получава от транзита на руски газ към Европа. САЩ също са против „Северен поток-2“, обличайки интереса си от доставка на втечнен газ за Европа в понятия като „опасност за енергийната сигурност“ на Стария континент и намират връзка между диверсификацията на енергийни източници и стабилността на региона.

Русия също намира за удобно да призовава противниците на „Северен поток-2“ да не го възприемат като инструмент за влияние.

 

Какво е Северен поток 2 всъщност?

 

Проектът „Северен поток-2“ е разширение на съществуващия „Северен поток-1“ – това са две нишки на газопровод, съединяващ руския град Виборг с немския Грайфсвадлд. „Северен поток-2“ предполага строителството на две допълнителни тръби, които ще бъдат положени по същия маршрут, както и предишните. С други думи говорим за един и същи газопровод, който увеличава мощността си два пъти, пише хърватският "Адванс", цитиран от БГНЕС. И още: "Разбира се, „Северен поток-2“ има огромно геополитическо значение и от него особено се опасяват страните от Източна Европа, които някога бяха част от СССР или влизаха в неговата сфера на влияние. Защо? Достатъчно е да се погледне картата. Преди строителството на „Северен поток“ газът от Русия до Европа стигаше по „традиционния“ сухопътен маршрут, който минаваше (и все още преминава) през няколко транзитни страни: Украйна, Словакия, Чехия, Белорусия и Полша. Какво означава строителството на „Северен поток“, а особено на „Северен поток-2“ за тези страни? Ами това, че Русия, ако пожелае, може „да врътне кранчето“ и да насочва своя газ за многочислените си клиенти в Западна Европа по „Северен поток“. Естествено не е трудно де си представим няколко сценария, при които Русия би могла да реши да накаже една или друга страна, особено тези, които смята за враждебно настроени към нея.

По такъв начин на разположение на Русия ще се окаже много работещ механизъм за въздействие, а Германия може само да съчувства на транзитните страни, тъй като, в края на краищата, за нея основното е газът да достига до нейната територия по един или друг маршрут – а всичко останало е на второ място. Въобще, на Русия даже не й е нужно буквално да затваря кранчето и да прекратява доставката през транзитни страни – достатъчно е само да изпраща по-големи обеми газ до Западна Европа по „Северен поток“. Това ще донесе на транзитните страни по-големи щети, , тъй като те ще загубят транзитните такси. По такъв начин споменатите страни неминуемо ще се лишат от голямо количество пари и ще останат без политическото влияние, което имат днес благодарение на статута си на транзитни държави", добавя "Адванс".