Медия без
политическа реклама

"Убийците от Солсбъри": Не сме агенти, ходихме да видим катедралата

Обвинените от Лондон Александър Петров и Руслан Боширов за отравянето на руския двоен агент Скрипал дадоха първото си интервю за RT

13 Септ. 2018Обновена
ww.rt.com
Александър Петров и Руслан Боширов по време на разговора с Маргарита Симонян, главен редактор на RT.

"Да, на снимките на британската полиция сме ние, но не сме никакви агенти, а в Солсбъри бяхме заради прочутата катедрала, но валеше и след час се върнахме в Лондон", заявиха в първото си интервю двамата руснаци, които според британското разследване са заподозрени в извършване на нападението в началото на март в Солсбъри срещу бившия двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. Според Лондон срещу оцелелите руски граждани е използвано нервнопаралитично вещество от група, известна като "Новичок", пренесено в опаковка на дамски парфюм.

Мъжете са известни като Александър Петров и Руслан Боширов, макар че полицията предупреди, че това може да не са истинските им имена, а че това пише в задграничните им паспорти, издадени с два последователни номера. В интервю за главния редактор на финансираната от руската държавна телевизия RT мъжете казват още, че може в Солзбъри и да са минали покрай къщата на Скрипал, но изобщо не са имали представа кой е този човек и къде живее. Версията на определяната като основен рупор на Кремъл за чужбина телевизия е, че "Петров" и "Боширов" сами са потърсили главната редакторка Маргарита Симонян, за да разкажат своята версия за събитията. Те твърдят, че след обвиненията на британските спецслужби животът им се обърнал "с краката нагоре" и че вече се боят да излизат навън, както и за собствения си живот и този на близките им. Запитани дали наскоро са пътували до европейска страна, двамата потвърждават, че няколко пъти са били в Швейцария ("Посрещнахме Нова година там") и че са пътували из Европа заради бизнеса си със спортни хранителни добавки. "Проучваме пазара, оглеждаме се за нещо ново - някакви биологично активни добавки, аминокиселини, витамини, микроелементи... Взимаме най-необходимото, прибираме се и решаваме как да докараме тук тези продукти."

На въпроса как и кога са били в Солсбъри Петров разказва, че пристигнали на 3 март и опитали да се разходят из града като туристи, но това продължило само половин час, "защото беше покрито със сняг". "Разбира се, отидохме да видим Стоунхендж, но и там не успяхме, защото беше кално навсякъде", допълва Боширов. "Градът бе покрит със същата киша. Измокрихме се, хванахме най-скорошния влак и се върнахме в Лондон. Прекарахме не повече от половин час в Солсбъри основно заради времето между двата влака. Може и да сме минали покрай къщата на Скрипал, но не знаем къде е тя". Мъжете отвръщат с категорично "не" на въпроса на Симонян дали са носили "Новичок", а за опаковката от парфюм, показана като доказателство от британските служби, Боширов обяснява: "Не е ли нелепо двама мъже да притежават женски парфюм? На митниците проверяват всичко, щяха да ни питат защо мъже имат дамски парфюм в багажа си. Не сме притежавали подобно нещо". Двамата руснаци потвърждават, че на снимките са те, че обувките са си купили в Англия, а дрехите от кадрите са в момента в домовете им и че могат да ги покажат.

От Форин офис в Лондон заявиха, че са изгледали интервюто и не вярват на нито една дума от казаното от двамата руснаци, предаде ТАСС. "Това са лъжливи твърдения, които изопачават информацията", смятат от британското външно министрество.

Малко след това говорителката на руското МВнР Мария Захарова заяви по време на брифинг в Москва, че обвиненията в лъжа от страна на Великобритания във връзка със заподозрените Александър Петров и Руслан Боширов са недопустими, предаде РИА "Новости". "Аз смятам, че е абсолютно недопустимо да се обвиняват хора в лъжа само след 30-40 минути, след като са направили тези признания", каза Захарова. Тя отбеляза, че по време на интервюто Боширов и Петров са поискали защита от страна на медиите и подчерта, че техните имена са опорочени в световен мащаб. Тя написа във Фейсбук, че британското МВнР е "пробита лодка" под ръководството на премиера Тереза Мей и отбеляза, че е много добре, че Борис Джонсън много навреме напусна поста външен министър заради този потъващ кораб.