Медия без
политическа реклама

Тръмп бе обвинен в монархизъм по процедурата за импийчмънт

В Юридическата комисия на Камарата на представителите надделява мнението, че президентът е злоупотребил с пълномощията си

05 Дек. 2019
nbcnews.com
Четиримата професори по право полагат клетва, преди да бъдат изслушани в Юридическата комисия на Конгреса (отляво надясно: Ноа Фелдман, Памела Карлан, Майкъл Герхард и Джонатан Търли).

Президентът на САЩ Доналд Тръмп имал монархически уклон, се чу на започналата процедура за отстраняването му в Юридическката комисия на Камарата на представителите. Един от четиримата професори по право, извикани да анализират поведението му, каза, че „Тръмп атакува всички конституционни гаранции срещу установяването на монархия“ в САЩ.

Трима от говорилите бяха демократи, а един – републиканец, който атакува колегите си, че прекаляват с процедурата. Професорът от Университета в Северна Каролина Майкъл Герхард, който обвини Тръмп в скрит монархизъм, заяви, че наличните доказателства са „повече от достатъчни“ за отстраняване на президента. „Ако това, за което говорим, не е повод за импийчмънт, тогава нищо не е повод за импийчмънт“, каза той, цитиран от Си Ен ЕН.

Председателят на Юридическата комисия демократът Джери Надлър заяви в началото на слушанията, че администрацията на Тръмп създава безпрецедентни пречки пред разследването. „По време на процедурата за импийчмънт през 1974 г. президентът Ричард Никсън предаде десетки записи (на магнетофон). През 1998 г. президентът Бил Клинтън даде кръв за анализ. А президентът Тръмп отказа да даде поне един документ и нареди на всички свидетели да не дават показания“, заяви Надлър.

Въпреки кампанията за сплашване някои свидетели разказаха, че Тръмп е изнудвал украинския президент Володимир Зеленски да дискредитира демократа Джо Байдън, за да изгуби шансове в надпреварата за президентския пост през 2020 г. като негов най-вероятен съперник.

Професорката от Станфордския университет Памела Карлан заяви, че „подкупването и изнудването на чуждестранен лидер за решаването на лични проблеми, както и препятстването на правосъдието и Конгреса“, са най-лошото, което е ставало в цялата история на съществуването на президентската институция в САЩ. До такова падение не е стигал никой друг президент, включително и онези, които са били изправяни пред импийчмънт.

А харвардският професор Ноа Фелдман добави, че всички доказателства говорят за „корупционно използване на президентските пълномощия за постигане на лична политическа изгода“. „Президент, който не сътрудничи в рамките на разследване по импийчмънт, се поставя над закона. Само това е достатъчно за процедура по импийчмънт“, каза той. Сплашването на свидетели се смята в САЩ за федерално престъпление, което се наказва с до 20 години лишаване от свобода.

Професорът републиканец от Вашингтонския университет Джонатан Търли нападна колегите си демократи, че искат да отстранят Тръмп от лична неприязън. Той ги обвини, че с усърдието си самите те злоупотребяват с юридическа власт: „Правите същото, заради което критикувате президента“.

Юридическата комисия пое щафетата на разследванетот от Комисията по разузнаването в Камарата на представителите на американския Конгрес. Докладът от 300 страници, който бе предаден след първата фаза на разследването, съдържа две обвинения срещу президента: първо, „ненадлежно изпълнение на задълженията“; второ, „препятстване на разследването“. Заключенията бяха одобрени при гласуването от 13 конгресмени против 9.

Юридическата комисия, която прие доклада като основание да продължи процедурата, може да я завърши чрез обвинително заключение. След това то трябва да бъде разгледано от пълния състав на Камарата на представителите, където е достатъчно просто мнозинство, каквото демократте могат да съберат.

Последният етап е в Сената – горната камара на Конгреса. Там процедурата се превръща в съдебен процес, в който ролята на обвинител играе Камарата на представителите. Сенаторите стават по този начин съдебни заседатели. За да бъде отстранен президентът, са необходими поне две трети от гласовете на сенаторите (67 гласа от 100). При сегашния състав на Сената, където републиканците имат 53 сенатори, това изглежда невъзможно, освен ако Тръмп не възмути толкова много и съпартийците си, че да се постараят да се отърват от него с цената на загуба на президентския пост.