Медия без
политическа реклама

Световните продажби на фалшиви и пиратски стоки надминаха 500 млрд. долара

18 Март 2019
Pixabay
Марковите дрехи са сред най-фалшифицираните стоки.

Глобалните продажби на фалшиви и пиратски стоки са се увеличили до 460 милиарда евро (522 милиарда долара) годишно, което представлява огромните 3,3% от световната търговия. Службата на ЕС за интелектуална собственост (EUIPO) и OECD установиха, че делът на фалшифицираните стоки е отбелязал "значителен" ръст от предходната оценка през 2016 г. с 2,5% от световната търговия, предава AFP.

 

Тези стоки представляват 121 милиарда евро от стойността на вноса в ЕС, или  6,8% - спрямо 5% през 2016 г. "Фалшифицирането и пиратството представляват голяма заплаха за иновациите и икономическия растеж, както на равнище ЕС, така и на световно равнище," коментира изпълнителният директор на EUIPO Кристиан Арчамбо, цитиран от БГНЕС.

 

Най-засегнатите от фалшифицирането и пиратството компании са базирани главно в развитите страни, като САЩ, Япония, Южна Корея и държавите от ЕС, се казва в доклада. Но и бизнесът в Китай, Бразилия и Хонконг понася все повече удари в тази посока.

 

Страните, изнасящи най-много фалшиви и пиратски стоки, са Китай, Хонконг, Обединените арабски емирства, Турция, Сингапур, Тайланд, Индия и Малайзия. Докладът се основава на данни от почти половин милион митнически конфискации от международни правоприлагащи органи.

 

Източник: Actualno.com