Медия без
политическа реклама

Сидеров поиска оставка на Симеонов и събиране на Коалиционния съвет още днес

Работодателите обаче защитиха вицепремиера, а Кирил Домусчиев обяви синдикатите за вредни

22 Окт. 2018
Илияна Кирилова

 

"Настоявам за незабавно свикване на Коалиционния съвет (ГЕРБ-Обединени патриоти) до края на деня, на който да бъде разгледан въпросът с недопустимото поведение на Валери Симеонов и незабавната му оставка като вицепремиер - се казва в позиция на председателя на ПГ "Обединени патриоти" и лидер на партия "Атака" Волен Сидеров. - В ХХI век физическото отсъствие на премиера Бойко Борисов от страната не пречи да бъде осъществена конферентна връзка с него и той да участва в Коалиционния съвет, макар и от разстояние".

Освен това ръководството на ПП "Атака" свали политическото си доверие от Валери Симеонов, заради недопустимите обиди към хора с увреждания.

"Ще настояваме да бъде предложен друг представител на Патриотите за вицепремиер", добавят от "Атака".

 

Същевременно работодателските организации подкрепиха Валери Симеонов след среща с него.

"Винаги сме се изказвали против предсрочни избори, защото тогава държавата не работи - това е лошо за нашите работници, които са 82% от заетите в страната, които в крайна сметка са избиратели - каза председателят на АИКБ Васил Велев. - Не може улицата да подменя демократичните институции - тази позиция сме я заемали винаги, независимо кой управлява."

"Дано нашите искания бъдат чути, а не само тези на синдикатите, които с абсолютно популистки искания получават каквото си искат. Винаги съм казвал, че те са вредни за България", пък заяви председателят на КРИБ и собственик на футболен клуб "Лудогорец" Кирил Домусчиев.

Домусчиев и колегите му се оплакаха от вдигането на максималния осигурителен доход – от 2600 до 3000 лева. Специално Домусчиев обяви, че Тристранката не работи. Той и Васил Велев изтъкнаха, че с вдигането на осигуровките не се помага на малкия и среден бизнес. Освен това, според Домусчиев, с Валери Симеонов имало единомислие по въпроса, защото Симеонов идвал от бизнеса.

Друга тема, по която работодателите и Симеонов проявиха единомислие, е темата със задължителните квоти за хора с увреждания. Те поискаха това да отпадне. Припомняме, че става въпрос за следните обсъждани изисквания - работодатели с 20 до 49 работници трябва да назначат поне един човек с увреждане; с 50 до 99 – двама служители с увреждане; със 100 и над 100 – 4% от средносписъчния им състав. Ако не се назначат бройките хора с увреждания, конкретната фирма трябва да внася всеки месец във фонда към Агенция за хората с увреждания такса в размер от 30 на сто от минималната заплата за всеки неназначен човек с увреждане.