Медия без
политическа реклама

Седмокласниците писаха преразказ върху "Богатствата на момъка"

61 223 са учениците, които се очакваше да се явят на Националното външно оценяване.

17 Юни 2019Обновена
БНР

Преразказ върху творбата „Богатствата на момъка“ на Георги Русафов писаха учениците на изпита по български език и литература от Националното външно оценяване след 7 клас.
 
Рано сутринта в просветното ведомство беше изтеглен вариант 1 за днешния изпит.
 
Проверката на писмените работи ще става електронно, след като бъдат сканирани, както е при държавните зрелостни изпити, затова седмокласниците трябваше да пишат с черен химикал. Тестът с верните отговори ще бъде качен на сайта на образователното министерство след 16 ч. 

Над 61 хиляди са седмокласниците тази година, а броят на оценителите е съобразен с това колко са децата в съответната област като са предвидени и резервни оценители, обясни пред "Дарик" зам.-министърът на образованието Таня Михайлова, след като беше изтеглен изпитният вариант. „Всяко регионално управление в страната е издало заповед със списък на оценители и с резервни оценители. Ние ще следим процеса, защото притесненията са абсолютно разбираеми, тъй като за първи път се прави оценяване в електронна среда. Искам да припомня, че първата година, когато бяха държавните зрелостни изпити изцяло в електронна среда, беше определена норма за писмени работи, които се проверяват на ден. Самите проверители искаха повишаване на работите, които да проверяват, защото се оказа, че в електронна среда този процес става наистина малко по-ефективно и малко по-бързо. Във всяка комисия има резервни оценители и смятам, че оценяването ще бъде успешно и нормално и в срок“, заяви тя.
 
Изпитът по математика на седмокласниците е на 19 юни, те могат да се явят и на изпит по чужд език на 21 юни, но той не е задължителен и изрично се заявява. Резултатите от НВО след 7 клас ще излязат до 27 юни, а от 3 до 5 юли ще се подават документи за участие в класирането. Това ще става само по електронен път както от вкъщи, така и от училищата-гнезда, за хората, които не използват интернет.

Денят е неучебен в цялата страна. Изпитът започна в 9 часа и бе с продължителност 150 минути. Учениците трябваше да носят черен химикал, служебна бележка, документ за самоличност или бележник. Изпитният материал на всеки седмокласник съдържаше уникален баркод. Учениците полагаха изпита в училищата, в които учат. 

Забранени по време на външното оценяване бяха мобилните устройства и справочниците. Изпитът се състоеше от два модула, като учениците можеха да излизат от класните стаи след първия.

И 19-и юни ще бъде неучебен ден за всички училища заради провеждането на изпита по математика за седмокласниците, съобщиха от Министерството на образованието и науката.