Медия без
политическа реклама

Саудитска Арабия е заплашена от санкции след убийството на Кашоги

21 Окт. 2018
БГНЕС
Индонезийски журналисти протестират с искане за пълно разследване на смъртта на Кашоги.

Недоволството по света от убийството на саудитския журналист Джамал Кашоги расте и може да доведе до жестоки ограничения и мерки, предаде БГНЕС. Вчера Саудитска Арабия призна официално, че журналистът критикуващ политиката на престолонаследника принц Мохамед Бин Салман, е загинал при сбиване в консулството на 2 октомври. В последните седмици Рияд твърдеше, че журналистът е напуснал сградата невредим. След признанието18 поданици на кралството бяха арестувани, а разследването продължава. Саудитският монарх подписа указ за уволнение на високопоставени офицери от разузнаването, включително заместник-началникът на министерството генерал Ахмед Асири.

Турция е решена на напълно прозрачно разследване по убийството, заяви говорителят на управляващата Партия на справедливостта и развитието Йомер Челик и посочи, че Анкара провежда свое независимо разследване по случая. Челик допълни, че страната му няма да позволи "покриване" на детайли по случая.

„Смъртта на Кашоги трябва да бъде разследвана докрай и прозрачно“, каза първият дипломат на Европейския съюз Федерика Могерини, като определи оповестените детайли около убийството на Кашоги в саудитското консулство в Истанбул като изключително притестнителни. Според Могерини шокиращо в случая е и нарушаването на Виенската конвенция за консулски отношения от 1963 година.

В Германия председателят на комисията по външни работи в Бундестага Норберт Рьотген призова страната да спре доставката на оръжие на Саудитска Арабия. Според депутата от Християндемократическия съюз на канцлера Ангела Меркел, в рамките на ЕС и НАТО трябва да бъдат взети мерки като експулсиране на саудитски дипломати, ако Рияд не предприеме всеобхванти действия за изясняване на обстоятелствата около смъртта на Кашоги. "Правителството на Германия трябва също да настоява от предстоящата инвестиционна конференция в Саудитска Арабия да бъдат далеч не само нашите политици, но и представителите на бизнеса на високо равнище, които трябва да откажат да участват в нея", каза Рьотген. "В светлината на последните събития Германия трябва да изясни, че ще предприемем мерки на всички равнища, от сделки с оръжие, дипломатически стъпки до икономически отношения като цяло", добави той. Според Рьотген случаят Кашоги се превръща в изпитание по отношение на доверието във външната политика на Германия. По-рано в съвместно изявление Меркел и външният министър Хайко Маас посочиха, че досегашните обяснения, дадени от Рияд, са неадекватни.

Френският министър на външните работи Жан-Ив Льо Дриан каза, че Париж ще настоява за "пълно и старателно разследване" на случая. В свое изявление той посочва, че информацията на Рияд за смъртта на Джамал Кашоги не отговаря на всички повдигнати въпроси.

Американският президент Доналд Тръмп също заяви, че към този момент не е доволен от саудитските обяснения. Той обаче допълни, че това е само нужната първа стъпка в изясняване на случая. Тръмп повтори думите си, че страната му няма да се откаже от сделките с Рияд на стойност 450 милиарда долара, 110 от които са за доставка на американско оръжие. Държавният глава на САЩ заяви, че това ще коства работните места на милиони американци и вместо него са възможни други межуднародни санкции срещу петролното кралство.