Медия без
политическа реклама

Русия обсъжда да върне лятното часово време

През 1981 г. Москва реши да има зимно и лятно време, през 2011 г. премина само на лятно, а през 2014 г. - само на зимно време

19 Март 2019
ТАСС

Депутатът Андрей Баришев от фракцията "Единна Русия" внесе законопроект за връщане в Русия на сезонната смяна на часовото време, която бе отменена през 2014 г., предаде ТАСС, като се позова на днешно съобщение на сайта на Държавната дума.

"Целта е  да се въведе по-благоприятна система за по-ефективно и естествено използване от човека на светлата част от денонощието, за да се реализират правата на гражданите да живеят в комфортна среда за обитаване, отдих, опазване на здравето, занимания с физическа култура и спорт", пише вносителят. По негово мнение инициативата му не само ще се отрази положително на здравето на руснаците, но и ще повиши тяхната работоспособност и ще им даде повече възможности за вечерни занимания, защото ще печелят около 200 часа активност през лятото. Освен това Русия ще икономисва 2,5 млрд. квч. електроенергия годишно.

ТАСС припомня, че руснаците няколко пъти са променяли възгледите си за местенето на стрелките, като са се позовавали все на съображения за по-добро здраве и икономия на електричество. Редовното превъртане на часовниците през март и октомври започва през 1981 г. През 2011 г., когато президент е Дмитрий Медведев, е решено страната да си остане само на лятно време. Тогава той  казва: „Ние наистина свикнахме всяка пролет и всяка есен да превъртаме часовниковите стрелки и всички по навик негодуваме, защото реално се нарушава човешкият биоритъм. Всичко това води до раздразнение. А да не говорим за нещастните крави и останалите животни, които не разбират преместването на часовника и не разбират защо доячките идват при тях по различно време“.

На другата година Владимир Путин се връща на президентския пост и обещава да преразгледа това решение, като през 2014 г. възстановява за постоянно зимното часово време. Сега пак той е президент и пак се подновява дебатът кое часово време е най-добро за руснаците.

Но предисторията е по-стара, защото е от 100 години. За пръв път лятно часово време е въведено в Русия от Временното правителство на Керенски на 14 юли 1917 г. Покрай напрежението преди Октомврийската революция властите просто забравили да върнат зимното време и така лятното време продължило до 10 януари 1918 г. Но Ленин не отменил напълно сезонното време и оставил зимното време да действа само до края на май 1918 г. После смяната на времето продължила през 1919 г., а през 1920 г. си останало местното астрономическо (зимното) време. През 1921 г. пак имало два пъти смяна на времето. След въвеждането на часовите пояси в РСФСР и СССР властите се отказали задълго да местят стрелките на часовниците. Чак през 1930 г. се сетили да пестят електричество чрез удължаване на светлата част на активното денонощие и след като минали един час напред, оставили това положение повече от половин век. На 1 април 1981 г. решили да "спечелят" още един час през лятото, като го бутнали напред спрямо "декретното време". Сега в Русия има 11 часови зони.