Медия без
политическа реклама

Преференцията е на крачка от обезсмисляне

Вълна от негодувание заля социалните мрежи след решението на правната комисия в НС снощи

14 Февр. 2019Обновена
Илияна Кирилова
Граждани се събраха на протест пред парламента.

Преференциалното гласуване е на крачка от пълното му обезсмисляне. Късно вчера правната комисия към Народното събрание прие поправка в Изборния кодекс, която направи практически невъзможно кандидат за общински съветник или депутат (в българския или европейския парламент) да бъде избран чрез лично предпочитание на гласоподавателя. Решението на депутатите бе посрещнато с бурно негодувание в социалните мрежи снощи, а окончателното гледане на текстовете ще е днес.

Поправката гласи, че преференциията е валидна, само ако получените гласове за дадения кандидат са поне колкото избирателната квота. Това практически означава, че за преференциален избор на евродепутат ще са нужни над 100 000 гласа, а за българския парламент - примерно 12 000, в зависимост от избирателния район. Предложението бе на ДПС, а ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля" го подкрепиха.

Депутатите от правната комисия решиха още номерата в бюлетините на партиите да останат, а феноменът 15/15 ще бъде избегнат, след като цифрите пред съответния кандидат са от 100 нагоре.

Тази сутрин граждани се събраха на протест пред парламента по повод намерението на управляващите да орежат и последния мажоритарен елемент в Изборния кодекс. Вътре в сградата пък дебатите стартираха с бурни страсти. Социалистът Явор Божанков намекна, че "патриотите" следва да сменят името си и квалифицира управляващите като "шайка". Юлиан Ангелов от ВМРО контрира Божанков, че преди две години Радан Кънев го представял като десен лидер, а сега бил депутат от БСП. "Не си ли много малък, за да ми викаш шайка? В този парламент тоя малкия на мен шайка не може да ми вика. Това да не ти е комсомол", сопна се и Вежди Рашидов. Крум Зарков от БСП пък каза , че правната комисия е приключила заседанието около 30 минути след полунощ, а докладът по измененията в кодекса бил раздаден непосредствено преди събирането в пленарната зала днес.

Заседанието по финалното гласуване върви "по план" към момента. До преференцията депутатите все още не са стигнали. Идеята на ДПС за увеличаване на секциите в страни извън ЕС не срещна подкрепа. Прието бе предложението на ГЕРБ ЦИК да взема решения с гласовете на половината от членовете си, ако преди това решението е върнато по събеден път. Досега се изискваше квалифицирано мнозинство.