Медия без
политическа реклама

Парламентът на Македония одобри смяната на името на страната

За Република Северна Македония са гласували 80 от 120 депутати

20 Окт. 2018Обновена
БГНЕС

Македонският парламент одобри късно снощи с необходимото квалифицирано мнозинство от две трети конституционните промени, които дават възможност страната да смени името си на Република Северна Македония, предаде БГНЕС. За поправките в основния закон са гласували 80 депутати.

Това развитие стана възможно, след като няколко депутати от националистическата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ се отклониха от нейната линия и подкрепиха конституционните поправки, съобщи БНР, като цитира ДПА. Останалите им колеги от групата на ВМРО-ДПМНЕ - най-голямата в парламента на Република Македония - бойкотираха гласуването.

Депутатите гласуваха електронно, а след това и поименно по искане на ВМРО-ДПМНЕ. И в двата вида гласувания 80 депутати са предпочели конституционните промени. От ВМРО-ДПМНЕ за промените са гласували 8 депутати. Те заявиха, че върху тях не е оказван натиск как да гласуват, допълва БГНЕС.

Вчера бе четвъртият ден от обсъжданията за конституционните промени и нищо не предвещаваше развръзката. Самото обсъждане бе отложено на два пъти, а агенция МИА съобщи по-рано през вчерашния ден, че не е ясно дали гласуването изобщо ще се състои. По-рано депутатите от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, които са против договора, поискаха бързо вот, за да стане ясно, че управляващите нямат нужното мнозинство от две трети или 80 гласа.

Промяната на името на бившата югославска република беше договорена с Гърция в Преспанския договор от юни. Тя може да отблокира пътя на страната към НАТО и Европейския съюз. Ако македонският премиер социалдемократ Зоран Заев  не беше успял да си осигури подкрепата на депутати от националистическата опозиция, в страната щяха да бъдат свикани предсрочни избори. Сега процесът на промяна на името на страната на Република Северна Македония трябва да започне официално в срок от две седмици.

Днес е исторически ден за Македония, подчерта пред журналисти македонският премиер Зоран Заев. Това стана по време на първото му изявление, след като парламентът в Скопие прие с поправки в конституцията, съобщава БНР.  "Македония ще стане част от европейското семейство. Нашите мечти и визията ни за по-добър живот ще станат реалност. Ще влезем в двете най-мощни организации в света - като пълноправен член, като независима и горда страна. С това историческо решение нашето присъединяване към НАТО, което вече е в ход, ще продължи с по-бързи темпове и с ясен изход, а следващата година вече ще започне процесът по влизане в ЕС. Това е исторически момент!", е подчертал Зоран Заев.

Лидерът на македонската опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски обяви, че от формацията са изключени депутатите, гласували "за" промените в конституцията на страната на снощното заседание на парламента в Скопие. "Днес в Република Македония се случи тъжен ден! Черен петък! Най-черният петък в демокрацията на съвременна независима Република Македония. Волята на мнозинството от гражданите, потвърдена на референдум, че са против договора в Гърция, беше погазена от 2/3 от депутатите в събранието, но и от 8 депутати от опозицията, които тръгнаха против волята на гражданите", заявява Мицкоски.

"Приветстваме днешното решение на Парламента в Скопие, с което се отваря процеса на европейска и евроатлантическа интеграция на страната. Вярваме, че това е най-правилното и единствено отговорно решение, което дава шанс за благоденствие на всички граждани в региона. Поздравяваме всеки един народен представител, който е дал гласа си в полза на общото ни бъдеще в НАТО и ЕС. Ние ще продължим да бъде най-искрен и близък приятел в този процес" предаде изявление на министър министър Екатерина Захариева пресцентърът на българското МВнР.

"Поздравления на моя приятел Зоран Заев! Вотът тази вечер е голяма крачка към нашия общ успех. Много важна крачка към мирно и проспериращо бъдеще за нашите народи!", пише гръцкият премиер Алексис Ципрас на английски език в Туитър. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск определя резултата от гласуването в македонския парламент като "огромна крачка към заемането на полагащото ви се място в евроатлантическата общност", предава ДПА. Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан също е поздравил Македония с приемането на конституционните поправки. "Очаквам свободният избор на депутатите да бъде уважен, особено на онези, които минаха пътеката вчера. Трябва ни държавническо отношение, а не партийни игри”, написа Хан на страницата си в Туитър, съобщава БНР. Също в Туитър поздравления е отправил и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

"Честит рожден ден на Република Северна Македония", пише албанският премиер Еди Рама в Туитър, цитиран от телевизия Алсат." Нова врата на бъдещето се отвори днес за двата наши народа в Република Северна Македония”, посочва той.