Медия без
политическа реклама

Парламентът гласува собствениците на стари автомобили да плащат по-висок данък от догодина

07 Ноем. 2018

Собствениците на стари автомобили ще плащат по-висок данък от догодина. Това гласува на второ четене парламентът, след като одобри окончателно новата формула за изчисляване на данъка върху моторните превозни средства. Тя вече ще включва два компонента - досегашния имуществен, който е на базата на мощността на автомобила, и нов екологичен компонент, който ще отчита каква категория Евро има колата. 

Промяната във формулата трябва да доведе до утежняване на налога за старите коли, с категория под Евро 4, а за новите с най-добри еконорми, трябва да има намаляване от сегашния размер. Колко ще бъдат налозите ще зависи от ставките, които ще определи всяка една община.

Според ГЕРБ нямало нарастване на данъци, а само преразпределение - вдигането на налога на старите автомобили, щяло да бъде компенсирано от намаление за новите.  За колите над 15 години ставката щяла да нарасне с не повече от 30%.  "Собствениците на тези автомобили ще бъдат натоварени допълнително с минимална сума, но това ще промени навиците им за опазване на околната среда", посочи Евгения Ангелова от ГЕРБ.

По изчисления на опозицията вдигането на данъка за 70% от колите в страната ще бъде двойно, защото те са на възраст над 15 г. и са с много нисък екостандарт. „Кой замърсява повече, бедният човек, който минава 1000-2000 километра на година, за да стигне до болницата, примерно, която му е отдалечена, или богатият, който със скъпия си автомобил, ако ще и с Евро 10 да е, а не с Евро 5, който мина 100-200 000 на година?“, попита Филип Попов от БСП.

Павел Шопов от „Атака“ призова коалиционните си партньори от ГЕРБ да преосмислят предложението си: „Ако този бюджет не е каца с мед, той е един голям кюп, делва с мед. Това не е постната пица отпреди 9 години. На този кюп с мед вие сипвате две лъжички катран. Борисов явно не ви е проследил. Сигурен съм, той не може да огрява навсякъде“.

Обединените патриоти предложиха да се въведе 50% отстъпка от налога, ако колата е снабдена с газова уредба и по този начин щади в по-голяма степен атмосферния въздух, но не успяха да получат достатъчно подкрепа.

Отхвърлено бе предложението на Йордан Цонев от ДПС  данъкът да се дължи в общината, където се кара автомобилът, а не по седалище на лизингодателя. "Така всички налози ще отидат в София, въпреки че тези автомобили замърсяват въздуха в други населени места", посочи Цонев.

С промените в закона за местните данъци и такси се въвежда санкция за всеки собственик, който регистрира повече от едно основно жилище с цел да да ползва 50% намаление на налога за всички тях. Ако подобна злоупотреба се установи от общинските данъчни служби собственикът ще загуби правото на отстъпка въобще. "За първи път виждам такова нещо - данък да се ползва за наказание. За невярно декларирани данни в данъчна декларация има санкции по Наказателния кодекс", коментира Таско Ерменков от БСП. 

След като приключи гласуването на второ четене на данъчните закони, депутатите ще започнат работа по държавния бюджет.