Медия без
политическа реклама

Очаква се увеличение на случаите на морбили

Сред заразените има и 20 служители на болници, последният случай е в "Св. Анна"

22 Апр. 2019
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Случаите на морбили ще продължат да растат и през следващите месеци, прогнозира главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в сутрешния блок на БНТ. В момента болните са 460, сред които 20 служители на болници. 76% от заразените са деца от ромски произход. Последните случаи на вътрешболнични инфекции са в столичната "Св. Анна". През почивните дни Кунчев съобщи, че България е на шесто място в Европа по заразени. Най-много случаи има в Украйна, Северна Македония, Италия и Франция.

Най-силно засегнати са София, София-област и Благоевград. Според д-р Кунчев става дума за т. нар. джобове с голям брой неимунизирани хора, което благоприятства бързото разпространение на високозаразната болест. В Пловдив и Бургас, където също бяха регистрирани случаи не се стигна до бързо увеличаване на болните, поради по-добрите нива на ваксиниране на рисковите групи. "Не сме имунизирали тези, които трябваше. Ако това беше факт, щяхме да ограничим разпространението на болестта", коментира той.

В същото време, ако беше достигната критичната маса на ваксиниране на населението, не би се стигнало до внасяне на вируса от околните страни, както стана тази година, каза още главният държавен здравен инспектор.

В края на февруари стана известно, че за миналата година регионалните здравни инспекции са направили 16 000 проверки за задължителни ваксини. Издадени са 112 акта на родители, които не са ваксинирали децата си. Отделно са били санкционирани и общопрактикуващи лекари и общ медицински персонал. Кунчев обаче смята, че далеч по-ефективни са кампаниите, в които открито да се разясняват нуждите от ваксинация и да се отговаря на различни страхове на хората. А санкциите биха могли да се прилагат само за крайно настроени родители, които категорично отказват ваксинации въпреки всичко.

"Не приемам спекулацията, че ваксините често пъти дават нежелани реакции. Точно обратното – най-малък е броят на съобщените нежелани реакции именно при ваксините. Показателно е, че при 2 млн. и 200 хил. ваксинации през 2018 г. са съобщени едва 108 нежелани реакции, повечето от които са т. нар. преходни реакции – повишаване на телесната температура, подуване или зачервяване около мястото на поставяне на ваксината", отбеляза тогава Кунчев. Само 15 от съобщените случаи на негативни реакции били от ваксината срещу морбили.