Медия без
политическа реклама

НАСА засече чудовищен термоядрен взрив на неутронна звезда

Космическият обект се намира на 11 000 светлинни години от Земята в съзвездието Стрелец

13 Ноем. 2019
Popular Mechanics

Телескоп на Международната космическа станция (МКС) регистрирал нещо много странно през август: внезапен свръхмощен изблик на рентгенови лъчи от пулсар на разстояние 11 000 светлинни години в съзвездието Стрелец. Американската агенция за космически изследвания НАСА съобщи, че досега не е засичала толкова ярка пулсация на рентгенови лъчи.

Този изключителен взрив от пулсара SAX J1808 се класифицира като рентгеново избухване от тип 1, според документ, публикуван в The Astrophysical Journal Letters. Пулсарите се въртят изключително бързо и кондензират ядра, останали след смъртта на масивна неутронна звезда. При вътренето си те излъчват високоенергийна радиация навсякъде във Вселената на редовни интервали (пулсират).

"Този взрив бе изключителен", заяви астрофизикът и ръководител на изследването Питър Бълт от Центъра за космически полети на Годард на НАСА и Колидж парк в Университета на Мериленд. Рентгеновият фонтан освободи толкова енергия за 20 секунди, колкото Слънцето за почти 10 дни. Пулсарът се върти с 401 оборота в секунда.

SAX J1808 се захранва с водород от близката звезда тип кафяво джудже и го придърпва в нещо като диск около себе си. Понякога този диск става твърде плътен и йонизираният газ започва да вали по повърхността на пулсара. Налягането и температурата се покачват, което води до ядрен синтез и в крайна сметка до масивна термоядрена експлозия на повърхността на пулсара.

Учените, които са изследвали сигналите, смятат, че многобройните промени в яркостта на пулсара се случват, когато той изстрелва различни слоеве от повърхността си. В началото на рентгеновия изблик яркостта на звездата замръзна почти за секунда, преди да се увеличи с по-бавни темпове. Учените смятат, че в тази част от секундата звездата е успяла да натрупа достатъчно енергия, за да взриви водородния си слой. Резултатът бил изхвърляне на хелий в космоса, чиятно скорост е изпреварила разширяването на водородния слой. Настъпилите промени в яркостта са зашеметили изследователите. Те смятат, че  това последно шоу от неутронната звезда ще разкрие механизма на пулсарите.

A pulsar is a neutron star that emits beams of radiation that sweep through Earth's line of sight. Like a black hole, it is an endpoint to stellar evolution....