Медия без
политическа реклама

Франция и Германия ще подкрепят Кьовеши за първи европейски прокурор

Двете държави имат свои кандидати за поста, но обмислят да застанат зад румънката

11 Февр. 2019
Romania insider
Лаура Кодруца Кьовеши е най-авторитетен кандидат за европейски прокурор - нов пост, който ще функционира от 2020 г. с цел да разследва злоупотреба с еврофондове

Франция и Германия обмислят да подкрепят румънската кандидатка Лаура Кьовеши за първи европейски прокурор, въпреки че имат свои представители Кьовеши на първо място, следвана от французина Франсоа Бонер и германеца Андрес Ритер и предаде на 4 февруари имената им в Европейския парламент и Съвета на ЕС, които ще имат последната дума. Румъния в качеството си на ротационен председател заяви на 5 февруари чрез своя правосъден министър Тудорел Тоадер, че ще настоява в Съвета по правосъдие и вътрешен ред да не избира Кьовеши, защото миналата година тя бе уволнена като главен прокурор на Националната антикорупционна дирекция от президента Клаус Йоханис. Той неохотно се подчини на решение на Конституционния съд, сезиран по инициатива на Тоадер, под предлог че Кьовеши извършила много нарушения, разобличавайки десетки корумпирани официални лица, включително и магистрати.

Председателят на Комисията по външните работи на Бундестага Гюнтер Крихбаум посети миналата седмица от вторник до четвъртък Румъния и заяви на пресконференция в Букурещ: "Г-жа Кьовеши има несъмнена компетентност, тя е предопределена за поста и мога да си представя, например, че Германия и Франция биха постигнали компромис да намерят взаимноприемливо решение в полза на румънската кандидатка. Приканих румънския министър на правосъдието да подкрепи румънската кандидатка, защото тя има възможност да стигне до висок европейски пост, а иначе на практика би била отхвърлена от собствения си народ".

Лаура Кьовеши пет години бе лице т.нар. румънски модел за борба с корупцията на високо равнище, който произведе ефективни присъди срещу министър-председатели, министри, депутати, съдии, прокурори, олигарси и всякакви високопоставени лица. От 2016 г. социалдемократите, които се върнаха на власт, опитват чрез законови хватки в парламента да сложат спирачка на този процес, заради което Румъния е остро критикувана от европейските институции. Българските власти отхвърлят "румънския модел", защото го смятат неподходящ за себе си.