Европейската глобална спътникова система „Галилей“ спря работа. Потребителите не могат да ползват навигационните сигнали от системата космически апарати, съобщават от центъра за услуги.
„Галилей“ е една от глобалните навигационни спътникови системи. Освен нея, подобни услуги предоставя руската ГЛОНАСС, американската GPS и китайската Beidou.
В орбиталната група „Галилей“ влизат 26 спътника, от които работещи са 22, два преминават летни изпитания извън планираната орбита, а два временно не функционират по предназначение.
От центъра съобщават, че всички работещи спътници от системата „Галилей“ са със статут „не се използват“. До следващото уведомление потребителите няма да бъдат обслужвани. Навигационните сигнали от спътниците не трябва да се използват за определяне на местоположението.
Според информация от сайта insidegnss.com, проблемът е свързан с комплекса за точно време на системата „Галилей“, която е разположена в Италия. /БГНЕС