Медия без
политическа реклама

Оцелял от Аушвиц: Д-р Менгеле извади зъбите ни

Честват се 75 години от освобождаването на концлагера

26 Яну. 2020
Фейсбук

На бившите затворници от Аушвиц-Биркенау днес им е трудно да се върнат в концлагера, но се чувстват задължени да участват във възпоменателните събития. Някои от оцелелите разказаха своите спомени и впечатления на среща, проведена в неделя по повод 75-годишнината от освобождението на концлагера, предаде БГНЕС, позовавайки се на руската информационна агенция ТАСС. Както може да се очаква, свидетелствата на тези хора са покъртителни.

„Много е важно да сме тук, за да съхраним паметта“,

заявява Дейвид Левин, който е роден във Варшава през 1925 година. След като въстанието във варшавското гето е потушено, той първо е изпратен в концентрационния лагер Майданек, а след това на 11 юли 1943 г. го прехвърлят в Аушвиц-Биркенау. През януари 1945 г. е отведен в Бухенвалд, където е освободен.

Спомени нахлуват в главата и на ветерана Игор Малицки, който се озова в концлагер на 17-годишна възраст; и който за първи път след войната прекрачва прага на лагера. "Беше много трудно вътре, особено когато започнаха да задават въпроси. Когато отидох в Биркенау, в мазетата на взривената газова камера имаше много човешки трупове,

и ни принуждаваха да влачим труповете

оттам навън, а бяхме 17-годишни деца", спомня си той. "За мен е важно да дойда тук, защото фашизмът беше победен, но не и унищожен. Затова историите от онези времена трябва да се разказват на младите хора", казва Малицки. "Ако не разкажете тогавашните истории, фашизмът ще вдигне глава и ще започне нова война, която ще бъде по-лоша от старата. Следователно, за това идвам тук", добавя той. "Ще се борим до смърт с идеологията на нацизма", казва 95-годишният ветеран.

"Когато ме попитаха кое е най-лошото в концентрационния лагер, отговорих, че това е моят номер. Роден съм в семейството на командир, и видях, че

със същите номера жигосват конете.

Мислех, че съм превърнат в добитък ", казва Малицки. "Второто най-лошо нещо са децата. Д-р Менгеле извади зъбите ни. Беше страшно. И жените. Отношението към жените беше ужасяващо", припомня си бившият затворник.

В момента на различни места в света текат възпоменателни събития по случай 75-ата годишнина от освобождението на Аушвиц. В рамките на отбелязването премиерът на Нидерландия

Марк Рюте поднесе извинения

от името на правителството за това, че по време на Втората световна война тогавашните власти са преследвали еврейския народ. "Сега последните оцелели са все още сред нас. Днес се извинявам от името на правителството за това, което тогавашните власти в Нидерландия са направили по време на войната", заяви Рюте. Утре предстои церемония и в самия Аушвиц.

Ключови думи:

Аушвиц, оцелели, спомени