Медия без
политическа реклама

Христо Грозев разказа неизвестни детайли около обмена на затворници

Според него със сигурност ще има и втори обмен

04 Авг. 2024
Христо Грозев
HBO Max и CNN Films
Христо Грозев

Първоначалният списък на политическите затворници, обменени за руски шпиони, се е различавал съществено от окончателния. Това разкри разследващият журналист Христо Грозев в интервю за bbc.ru.

Така например в първия списък е фигурирал руският журналист от "Комерсант" Иван Сафронов, който е осъден на 22 години затвор по обвинение за държавна измяна. Москва "през канала за неформално общуване" е предложила Сафронов да бъде заменен с германския гражданин Демури (Дитер) Воронин, който е осъден на 13 години затвор по същото дело за държавна измяна /според обвинението на него Сафронов е предал файлове със секретна информация за военно-техническото сътрудничество на Русия с няколко държави/. Грозев твърди, че Германия не е знаела нищо за Воронин, което е доказателство, че той не е шпионин.

bbc.ru е отправила запитване до германските власти по този повод, но още няма отговор. Наказателното дело срещу Сафронов е пряко свързано с неговата журналистическа работа - "секретната" информация, която той уж е предоставил на Воронин, всъщност е публична.

В първоначалния списък са присъствали още бившият депутат от московската Дума Алексей Горинов /осъден на 7 години колония за разпространяване на военни "фейкове"/ и бившият технически директор на «Навальный LIVE» Даниел Холодни (осъден на 8 г. колония по дело за екстремизъм). "По очевидни причини много по-късно в списъка бяха добавени и адвокатите на Алексей Навални /те бяха арестувани по-късно, бел.ред./. Те обаче не попаднаха в крайния списък", казва Грозев.

Руският политик Иля Яшин пък изобщо не е бил в списъка, тъй като открито е обявил, че не иска да бъде освободен в резултат на обмен и да е принуден да напусне страната. "Очевидно, че него го е добавила руската страна", смята Грозев.

Първият списък на осъдени руснаци, които могат да бъдат включени в обмен между Русия, САЩ и Германия, Христо Грозев е написал на салфетка по време на среща във Виена с представителя на Държавния департамент на САЩ по въпросите с освобождаването на заложници Роджър Карстенс. Не всички в крайна сметка обаче се оказват на свобода.

"Времената се менят. Част от хората, чиито имена бяха на  тази салфетка, бяха освободени или избягаха, други след това бяха арестувани, а някои бяха включени, а сега не ги виждаме на свобода, което означава, че руската страна е отказала тяхното освобождаване", обяснява Грозев.

Болгарский журналист-расследователь Христо Грозев участвовал в подготовке обмена. Он рассказал, что изначальные списки обмена были другими. Почему не обменял...

През последната година и половина Грозев не е получавал информация за преговорите и затова не знае кога и защо списъкът е бил променен.

Грозев прогнозира и нови обмени на затворници между Русия и западните държави. Според него има достатъчно затворници за това и в Русия, и на Запад. "Има очевидна руска кампания за терор и някои нейни представители вече са арестувани. Някои успяха да се измъкнат и не са арестувани в Европа. Но аз съм сигурен, че ще има нови арести", казва той. Едва ли обаче сред арестуваните на Запад ще се появи фигура от нивото на агента на Федералната служба за сигурност Вадим Красиков, за когото се смята, че е особено близък на руския президент Владимир Путин. "Но все пак преговорният процес се доказа и ще има втори обмен", категоричен е Грозев.

Извършеният на 1 август обмен много от затворниците нарекоха сделка "Алексей Навални". В края на февруари, малко след смъртта на опозиционния лидер, от свързания с него Фонд за борба с корупцията /ФБК/ публично обявиха, че са се водили преговори за неговия обмен. Съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан също потвърди, че Алексей Навални е трябвало да бъде част от обмена. "За съжаление, той почина", каза Съливан на пресконференция в Белия дом. Съратниците на Навални смятат, че той е убит в колонията, след като Кремъл е научил за предложението да се обмени Навални за Красиков.

Христо Грозев заяви, че не може да си представи ситуация, "в която Навални случайно умира няколко седмици преди обмена". "Теоретически е възможно Путин да не е искал това, но да не е могъл да сведе своето ново решение, което би отменило заповедта Навални да бъде убит. Хората, близки до Кремъл, казват, че често Путин не дава инструкции достатъчно ясно и определен намек може да бъде възприет неправилно", казва Грозев.

ФБК все още не е приключил своето разследване за смъртта на Навални. Грозев отбеляза, че то е станало много по-сложно, отколкото е било през 2020 г. /когато Навални бе отровен/, тъй като "ФСС вече знае как ние събираме информация и те започнаха не само да крият, но и да подменят информацията". Затова Грозев и Мария Певчих от ФБК се отнасят особено внимателно към всякаква информация.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?