Медия без
политическа реклама

Германия и САЩ спорят кога ще има ваксина срещу коронавируса

EК успя да събере 7.4 млрд. евро за глобална битка с COVID-19, а България даде 100 хил. евро

04 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Германия и САЩ започнаха дистанционен спор дали е възможно до края на тази година да има ваксина срещу коронавируса. Американският президент Доналд Тръмп обеща в интервю за тв канала "Фокс нюз", че до края на годината в САЩ ще започне производство на ваксина срещу коронавируса. Той отказа да съобщи повече подробности, но предупреди, че лекарите и експертите няма да са доволни от изказването му. "Смятаме, че ще имаме ваксина до края на тази година и работим много усърдно... Лекарите ще кажат, че не трябва да казвам това. Ще кажа това, което мисля..", заяви той. Според него вече тече подготовка и на производствените линии. 

В интервюто Доналд Тръмп предупреди, че е възможно заразата да отнеме живота на 100 000 души в САЩ. В момента жертвите там са около 67 000. Тръмп категорично отхвърли обвиненията, че администрацията му е действала бавно срещу пандемията.

Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан обаче предупреди, че разработката на ваксина срещу коронавируса може да отнеме години. „Бих бил много доволен, ако е възможно да постигнем това за няколко месеца. Но може и да ни отнеме години, защото в процеса може да има спънки, както сме виждали и с други ваксини“, охлади той оптимизма на Тръмп. Шпан даде интервю за тв канала А Ер Де. „Разработката на ваксини е една от най-предизвикателните и трудни задачи в медицината“, подчерта още германският здравен министър.

На този фон ЕК органиниза международна донорска видеоконференция, чиято цел бе да се съберат  7.5 милиарда евро за борба с коронавируса. Целта почти бе изпълнена - събраната сума възлиза на почти 7.4 млрд. евро, като 4 млрд. евро са от европейски държави. Средствата, събрани в глобалния фонд, ще отидат за диагностика, лечение и разработването на ваксина срещу коронавируса. В конференцията участваха лидери от цял свят, но сред тях не бяха тези на САЩ и Русия, Световната здравна организация, ООН, както и фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

При откриването на форума председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че ЕС ще мобилизира 1 млрд. евро, които ще бъдат инвестирани за разработка на ваксини и терапии на коронавируса. За тези инициативи Германия ще предостави 525 млн. евро, Франция - 500 млн. евро, Канада - 778 млн. евро, Великобритания - 846 млн. евро, Саудитска Арабия - 450 млн.евро, Япония - 763 млн. евро, Норвегия - 916 млн. евро, фондацията на семейство Гейтс дава малко над 90 млн. евро, и др. България предоставя 100 000 евро за създаването и глобалното внедряване на ваксина срещу COVID-19, обяви премиерът Бойко Борисов във видеообръщение. 

- Европа беше "малко наивна" в отношенията си с Китай, но подходът й става все по-реалистичен, заяви върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел в интервю за френското издание "Журнал дьо диманш".  Според него Китай е толкова икономически партньор, колкото и „системен конкурент, който се стреми да промотира алтернативен модел на управление“. Борел казва също, че както Китай, така и ЕС насърчават многостранното сътрудничество, което ги поставя „на една и съща страна“. Това обаче не означава, че споделят едно и също мнение за глобалното управление, особено в условията на криза. "Ние, европейците, подкрепяме ефективно многостранно сътрудничество, в чийто център е ООН... Китай пък проявява селективност, като се основава на различно разбиране на международния ред", казва дипломат номер 1 на ЕС. 

Борел смята, че кризата с коронавируса е изострила съперничеството между САЩ и Китай, като двете държава взаимно се обвиняват за разпространението на пандемията. Той критикува позицията на американския президент Доналд Тръмп относно многостранното сътрудничество. "Според него става въпрос за игра с нулев резултат, при която Америка може да загуби всичко. Подобно мнение не е правилно", обяснява Жозеп Борел. Върховният представител на ЕС по външната политика също така поставя под съмнение и убедеността на Тръмп, че вирусът е създаден в китайска лаборатория - това не е потвърдено дори от американските разузнавателни служби. "Винаги трябва с внимание да приемаме изказванията на президента на САЩ", призова Борел. И не пропусна да припомни, че "преди няколко дни той (Тръмп) препоръча да пием дезинфектант в борбата с коронавируса".

Промишлената активност в еврозоната е колабирала през април заради наложените от европейските правителства повсеместна карантина и строги ограничения, показва редовното проучване на агенция IHS Markit сред европейските мениджъри, цитирано от информационните агенции. Индексът PMI, измерващ бизнес активността в промишлената сфера на региона на единната валута, се е сринал през април до 33.4 пункта от 44.5 пункта през март. Това е най-ниското ниво на индекса от средата на 1997 г., когато IHS Markit е започнала проучванията си.

- Франция, Италия и Испания отчитат най-ниските нива на смъртност от коронавируса от седмици насам и се подготвят да облекчат ограниченията върху гражданите си, съобщи Би Би Си. Франция регистрира 135 жертви за денонощие, а Испания – 164, най-малко от средата на март досега. Броят на смъртните случаи в Италия – 174, пък е рекордно нисък за последните два месеца.

Общият брой на заразените с коронавируса по света вече надхвърля 3,5 млн. души, а смъртните случаи са почти 250 000, сочат данните на университета "Джонс Хопкинс". 

- След двумесечна блокада в Италия от днес са разрешени разходките в парка и посещението при роднини. Властите препоръчват да се избягват прегръдки, целувки и дори ръкуванията. Ресторантите могат да отворят, за да приготвят храна за вкъщи. Подновява се и търговията на едро и частните строителни обекти. На работа ще се върнат около 4,5 милиона души. Италия е европейската държава, където има най-голям брой смъртни случаи в резултат на заразата - 28 884 от над 210 000 болни от COVID-19.

- Редица магазини отварят в Португалия и Гърция. В южната ни съседка от днес гражданите могат да излизат без да изпращат SMS или да подават декларация. Църквите отварят врати за индивидуални молитви. Отварят се и някои администрации. В болниците се подновяват плановите операции и консултациите. Разрешават се и индивидуалните спортни занимания на открито.

- В Унгария пък могат да отворят някои магазини и музеи, както и външната част на ресторантите и хотелите, също и басейните. Ограниченията обаче остават в сила за столицата Будапеща, където са общо 70 процента от регистрираните случаи в страната.

- От днес Белгия влиза в първата фаза от смекчаването на карантинните мерки. Макар че работата от дистанция остава приоритетна, се възстановяват дейностите между професионалните групи, по-известни като "бизнес ту бизнес". Отварят врати галантериите и магазините за платове, което ще позволи на хората да си купуват материал, от който да си правят маски. Носенето им става задължително в обществения транспорт. 

- В Косово от днес мерките също са по-леки, след като броят на заразените намаля, а на оздравелите се увеличи. Карантината в няколко града се отменя, а гражданите ще могат да излизат два пъти на ден по 90 минути преди и след обяд. Подновяват работа строителите, както и някои дейности в сферата на услугите.

- Поредно смекчаване на ограниченията влиза в сила в Хърватия. Първата фаза на смекчаване стартира на 27 април – беше възобновена работата на обществения транспорт, библиотеки, музеи, пазари, магазини, включително книжарници. В рамките на втората фаза от падане на ограниченията се възобновява изцяло дейността на обществените и частните здравни заведения, с изключение на специализираните институции за инфекциозни заболявания, които се борят с коронавируса. Салоните за красота и фитнес залите ще отворят със стриктно спазване на епидемиологичните мерки.

- Властите в Полша започват втората фаза на премахване на ограниченията, наложени в средата на март, за да противодействат на разпространението на новия коронавирус. Вторият етап включва отварянето  на търговски центрове, хотели, библиотеки и музеи. Позволено е да се използват спортни съоръжения на открито - футболни игрища, баскетболни игрища и тенис кортове. До шест души ще могат да тренират едновременно, като вече не е задължително спортуващите да носят маски.

- Франция няма да поставя под карантина заради коронавируса хората, пристигащи в страната от другите страни от ЕС, Шенгенската зона и Великобритания, обявиха от Елисейския дворец, цитирани от информационните агенции. От там обаче поясняват, че предстои Министерството на външните работи да уточни правилата за влизането в страната на французи и европейци от страни извън ЕС, Шенгенската зона и Великобритания. Франция се готви да започне поетапно разхлабване на ограничителните мерки от 11 май, но "санитарното извънредно положение" заради COVID-19 ще остане в сила до 24 юли, обяви правителството.

- Броят на потвърдените случаи на заразяване в Германия са 163 175, а близо 6 700 души са починали, съобщи института „Роберт Кох”. Около 132 700 души са се излекували. Най-голям брой заразени са открити в Бавария (42 997), Северен Рейн-Вестфалия (33 560) и Баден-Вюртемберг (32 411). В столицата Берлин от началото на пандемията са регистрирани 6010 случая на инфекция с COVID-19.

- Големи американски авиокомпании обявиха, че на борда на самолетите им ще бъдат допускани само пасажери с предпазни маски, след като възобновят полетите, предаде Би Би Си. Мярката ще бъде временна с цел ограничаване на разпространението на коронавируса. Delta, American Airlines и United обявиха, че пътниците им трябва да бъдат с маски от качването на самолетите до слизането от тях. Те ще предоставят маски на пасажерите, които не разполагат с такива. В момента 90% от международните полети не се осъществяват заради въведените ограничения. 

- Международното летището в австрийската столица Виена от днес предлага на пристигащите в страната въъзможност да си направят тест за коронавирус, за да избегнат задължителната 14-дневна карантина. Цената му е 190 евро. За да бъдат допуснати в Австрия1 пристигащите трябва да представят здравен сертификат за отрицателен резултат от тест за COVID-19, направен максимум 4 дни преди кацането им. Ако не представят такъв документ, пасажерите подлежат на карантина или имат възможност да се тестват на летището. От София се изпълняват редовни полети до Виена. 

Ключови думи:

пандемия

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?