За 5 г. децата в българските неделни училища в чужбина са се увеличили близо с 10 000 души. Ако през 2020/21 г. те са били 19 462, през настоящата година са 28 912 на брой. Това показват данни на просветното министерство в отговор на депутатски въпрос относно оповестен преди месеци анализ на ефективността на неделните ни училища.
Анализът, изготвен от двама експерти, показа, че близо 50% от децата в неделните училища отпадат преди достигане на 6. клас, а много малко завършват 12. клас. По-малко от 1% от учениците пък - под 1000 деца, обучавали се поне една година в неделно училище в чужбина, продължават образованието си в България. Според авторите на доклада обхващането на повече ученици има смисъл само при създаване на реална добавена стойност, т.е. при постигане на трайна езикова компетентност в учениците, което определено не се случва с достигане на 5. клас.
От министерството на образованието отговарят, че не приемат еднозначно изводите в доклада, също както смятат и от Асоциацията на българските училища в чужбина, тъй като те са направени, без да се отчитат редица фактори - като например причините за прекъсване на обучението и др. Важна причина за непълния курс на обучение на учениците от неделните училища е мотивацията на децата и родителите им, казват те. Сред обективните причини за намаляване на ученциите в по-горен клас например се посочва, че те посещават местни училища в съответната държава, а обучението в неделните училища е допълнителна дейност, обикновено в почивните дни, когато децата и без това имат много други ангажименти, а също и необходимостта от прилагане на учебни програми по български език като втори с "комуникативен и дейностно ориентиран подход" и др. Припомня се и че неделните училища не осигуряват завършване на клас и придобиване на степен на образование, а само на обучение по български, история и география, както и че няма нормативно изискване за последователно записване на учениците от клас в клас.
От МОН изброяват редица дейности за увеличаване на броя на децата в неделните училища - въведени са финансови стимули при повече ученици, дадена е възможност за онлайн обучение, има нови национални програми за българите в чужбина, утвърдени са нови учебни програми по български като втори и т.н. В резултат децата в неделните училища са нараснали с близо 10 000 за последните пет години, гимназистите са се увеличили от 2 566 до 5 110, а тези, включени в електронно обучение, са скочили от 1 504 до 2 596 на брой, отчитат от ведомството.
Общо 394 са българските неделни училища. Те са в 42 държави и в тях се обучават близо 40 000 деца. 266 от училищата се подкрепят финансово по силата ба правителствено постановление от 2018 г., а проектите по национална програма "Роден език и култура" зад граница са 128.
Контрол
"МОН не следи колко индивидуални деца се обучават в неделните училища, колко от тях и кога (в кой клас) отпадат, не регистрира поради какви причини отпадат и какво се случва с децата след това. МОН не само няма представа за тези ключови параметри, но и не показва никакъв интерес спрямо тях въпреки заявения публичен интерес", бе един от изводите в анализа. Наблюдатели отбелязват също така, че не винаги МОН може да направи реални проверки в неделните училища, поради което често те са само по документи и разчитат на представеното от самите училища, т.е. не са обективни.
Повод за това наблюдение са сигналите за нередности в различни училища в чужбина, доста от които остават скрити за обществеността. Последно "Сега" получи такъв сигнал от родители за липса на контрол и нарушения в българското неделно училище "Васил Левски" в Хага, Нидерландия. От МОН обясниха, че са установили неспазване на срока за избор на родителски съвет, както липса на съгласуване от председателя на съвета на отчетните документи за миналата учебна година и непълни данни за наетите лица, за което са направени съответните препоръки. От училището отричат всички обвинения, а проверката на МОН по документи на направените разходи за сметка на средствата, предоставени от ведомството, продължава.
"МОН провежда постоянен контрол, мониторинг и срещи с екипите на българските неделни училища по света чрез електронна система, онлайн срещи и такива на място. Отчетите на организациите, към които функционират училищата се проверяват от работни групи, представят на Междуведомствената комисия по въпросите на българските неделни училища в чужбина, която предлага своите решения на министъра на образованието и науката за одобрение. През 2024 г. са проведени работни срещи на място с екипи на БНУ и мониторинг в Атина, Торивиеха, Женева, Страсбург, Флоренция и Виена", отговарят от МОН на въпроса как осъществяват ефективен контрол над неделните училища по света и качеството на учебния процес и резултатите от него.