75 000 ученици са върнати и задържани в училище за последните 8 г., откакто действа Механизмът за съвместна работа на институциите за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система. Това стана ясно по време на среща на Координационното звено по Механизма, която се проведе днес в МС.
"Механизмът съществува 8 г., което е постижение. Това означава, че не е кампаниен и краткосрочен, а функционира. Дали работи адекватно във всички точки на страната? Не! Задачата ни е да постигнем пълен синхрон и навсякъде да се прилагат всички мерки", посочи вицепремиерът Томислав Дончев, който съобщи, че за тези години брутно върнати и записани в клас са 116 000 деца, а нетно - 75 000, тъй като има повторно отпаднали. По думите темпото по работата на механизма следва да се вдигне - да се включват всички служби, които имат участие в мобилните екипи по издирване на ученици - МВР, АСП, областни управители, кметове и др.
"Работата е неблагодарна в краткосрочен план, но имаме много добри резултати - за първи път м.г. по данни на Евростат делът на младите хора у нас между 18 и 24 г., напуснали преждевременно образователната система, намаля до 9.3%, което бе под средното за ЕС. 9.3% обаче са 5000 деца, които не завършват от всеки набор. Затова е важно работата да продължи", коментира просветният министър Красимир Вълчев. По думите му Механизмът работи по-добре, когато по вертикала на институциите има сигнал, че това е важна задача, от която зависи социално-икономическото ни развитие. "Годишно 100 хил. души се пенсионират, 60 хил. души ги заместват на пазара на труда. Т.е. имаме 40 хил. души годишно задълбочаващ се недостиг. Образователната система не може да произведе повече деца, но може да направи така, че да има по-малко отпаднали", заяви той. Според него в работата следва да се включват всички институции - социални служби, полиция, както и областни управители и кметове, вкл. да има фокус върху предучилищния обхват. Сред трудностите, с които се сблъскваме, е, че не можем да следим правото на придвижване, не знаем къде е отишло детето, дали е за 1 месец, или за 1 година. Не можем и да наказваме", посочи още Вълчев.
"От няколко години институциите действат по инерция. Днешната среща има за цел да възстанови ангажираността на централната държавна власт за справяне с този проблем и да продължи устойчивото развитие на Механизма, чието последно заседание е било септември 2023 г.", съобщи и премиерът Росен Желязков, който обяви, че се възстановяват редовните заседания на Координационното звено, на които ще се планират действията на различните институции.
Занапред всяка област ще има конкретен план за действие с ясни срокове и реален мониторинг на заложените резултати, като областните управители ще бъдат лично ангажирани, посочи Желязков. Премиерът разпореди и пълна мобилизация на министрите - на МВР, МТСП и др. Министърът на вътрешните работи следва да свика национално съвещание с областните директори на полицията относно работата им по Механизма. Социалното ведомство, което има ключова роля, пък започва национална кампания за превенция на ранната раждаемост.
Заради липсата на ключова информация за адреса на децата, които са в чужбина, министър-председателят разпореди на регионалния министър подобряване на работата в тази посока - да осигури редовно обновяване на национална база данни за населението с ясен обем на данни с общините и регионалните управления по образованието, като има отразяването на новата информация в реално време. "Трябва да се възстанови строгият контрол върху фиктивното записване на ученици", нареди още Росен Желязков.