КЗК наложи две глоби на търговската верига "Кауфланд" за общо 500 000 лв. заради забранени нелоялни търговски практики спрямо нейни доставчици.
Глоба от 250 000 лв. е наложена заради таксуването на пет български производителя на хранителни стоки за маркетингови услуги, нямащи пряка връзка с продажбите им, което е изрично забранено от Закона за защита на конкуренцията. Още 250 000 лв. са наложени заради изискани плащания от тях на логистична услуга и "оптимизация на стокови потоци", които също не са свързани пряко с продажбата на продуктите.
Забранените нелоялни практики са прилагани в периода 2022-2023 г. КЗК е започнала разследване след извършено предварително проучване във връзка с нарастващите цени на дребно на хранителните продукти в магазинната мрежа в началото на 2023 г. и конкретно в големите търговски вериги. КЗК припомня, че в медийни публикации, като причина за увеличението на цените се сочат високите надценки и условията, налагани на доставчиците и производителите от страна на търговските вериги.
КЗК проучва договорите с търговски вериги, включително и с "Кауфланд" на пет български производители на млечни и месни продукти и зеленчуци - „Лалов и Вачев“ ЕООД, „Бор-Чвор“ ЕООД, „Ненко Трифонов Фуудс“ ООД и „Сами-М“ ЕООД, „ТандемВ“ ООД.
От тях е изискана информация и за начина на определяне на доставните цени (цени на едро) при сключване на договорите с търговските вериги, включително и с „Кауфланд". В договорите и споразуменията за рамкови условия с доставчиците през 2022 г. КЗК установява, че в тях се съдържат клаузи, които може да попадат в обхвата както на абсолютните, така и на условните забрани.
Такива са например изискването за ежемесечно заплащане от страна на доставчиците към купувача за услуги, които не са пряко свързани с продажбата на селскостопански и хранителни продукти, а също липсата или непълната уредба на срока за предоговаряне на цени при наличието на обективни фактори като инфлация, увеличение на цените на суровини и материали, електроенергия, както и сключване на анекси към договорите за доставка на стоки със задна дата и др.
Без да представя конкретни числа, тъй като е търговска тайна, антимополната комисия посочва, че "Кауфланд" прехвърля значителна част от икономическата тежест върху доставчиците си. Те заплащат услуги, които не са свързани със сделките по продажба на хранителните продукти, т.е. заплащат съответните разходи на търговската верига. Например при ценообразуването на маркетинговата услуга, "Кауфланд" изцяло прехвърля тежестта на доставчиците. За логистичната услуга и услугата "оптимизация на стокови потоци" няма ясни критерии за определяне на таксите.
Това недобросъвестно поведение на "Кауфланд" по отношение на таксуването на маркетинговата услуга е продължило две години - от началото на 2022 г. до края на 2023 г., а по отношение на логистичната услуга и услугата „оптимизация на стокови потоци“ е продължило една година и два-три месеца.
Като утежняващи обстоятелства КЗК приема, че в проверявания период разликата между доставната цена на продуктите на петте производителя (с начислени бонуси, услуги и др. отстъпки) и продажната им цена на "Кауфланд" към крайните клиенти е значителна, но отново не се посочват конкретни числа.
КЗК класифицира тези нарушения като тежки и затова налага санкции, близки до максималния размер на този тип забранени нелоялни практики - 300 хил. лв.
Решението на КЗК най-вероятно ще бъде обжалвано.