Медия без
политическа реклама

Съдът в Плевен засекрети без причина делото "Сияна"

08 Юли 2025Обновена
7 души от съдебната охрана пазят вратата на залата, в която се гледа делото.
БНТ
7 души от съдебната охрана пазят вратата на залата, в която се гледа делото.

Съдия Доротея Симеонова от Окръжния съд в Плевен нареди на съдебната охрана да изведе със сила журналистите от разпоредителното заседание по делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна, предава БНТ. 

По принцип съдебните заседания са открити и ограниченията са допустими само при строго определени условия. Не стана ясно с какви мотиви съдия Симеонова затвори вратите на това дело за граждани и журналисти. По разпореждане на съда седем души от съдебната охрана пазят вратата на залата. БНР информира, че е сезиран Висшият съдебен съвет.

По-късно председателката на съда Сахатчиева се извини, че журналисти не са допуснати на разпоредителното заседание. Тя обясни, че разпореждането е било в зала да не бъдат допускани протестиращи, за да се гарантира независимата и безпристрастна работа на съда. В крайна сметка се разбра, че журналистите ще бъдат допуснати единствено да са чуят актовете на съда, т.е. не може да бъдат в съдебната зала непрекъснато, което право им дава Конституцията.

Бащата на Сияна Николай Попов по-рано коментира пред БНТ, че не смята, че шофьорът на тира, премазал колата, в която се е возило детето, ще се признае за виновен.

"Надявам се на справедлива и ефективна присъда, защото не може убийци, макар и по непредпазливост, да получават условни наказания", коментира Попов преди началото на разпоредителното заседание. На него съдът трябва да определи дали да даде ход на делото по същество, което и направи - прие, че няма пречки делото да тръгне.

Подсъдимият Г.А. е на 65 години. Той е наказван е множество пъти за извършени нарушения по Закона за движението по пътищата, лишаван е от право да управлява МПС, бил е осъждан с влезли в сила присъди и впоследствие е реабилитиран, съобщава прокуратурата.

Според Попов в правосъдната система е необходимо да има сериозно раздвижване. От развоя на това дело зависи, какво ще се случва оттук нататък в системата, относно този вид дела, каза още бащата на Сияна.

Пред сградата на съдебната палата се бяха събрали граждани и колеги на дядото на Сияна с искания за справедлива присъда, разказва БТА. "Дошли сме като хора, но и защото дядото на Сияна ни е колега. Нещата трябва да се случват по-бързо - експертизи, превенция, пътища - всичко. Не е справедливо, не е честно към всички – към нас, към обществото", каза един от дошлите пред съда - Росен Велков.

Обвинителният акт за катастрофата край Телиш в края на март беше внесен през май. Шофьорът на камиона, който беше обвинен по случая, в момента е в ареста.

Обвинението е за причиняване на тежко пътнотранспортно произшествие по непредпазливост и причиняване на смърт. Той е шофирал с 13 км/ч над допустимите. За това НК предвижда затвор от три до осем години.

Жестоката катастрофа, при която на 31 март загина 12-годишното дете, предизвика вълна от протести в цялата страна с искания най-сетне държавата да вземе адекватни мерки срещу войната по пътищата, а шефът на АПИ да подаде оставка. Правителството обяви, че започва обезопасяването на 36 критични пътни участъци, а сред целите на кабинета е намаляване с 20% на загиналите и пострадалите по пътищата у нас.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Сияна, Сияна Попова

Още новини по темата