Медия без
политическа реклама

Граждански отпор осуети гигантски перки в Осогово

Общинският съвет на Кюстендил гласува срещу проекта

30 Апр. 2025Обновена
Протестът в Кюстендил събра доста хора в защита на Осогово
FB/Севделин Атанасов
Протестът в Кюстендил събра доста хора в защита на Осогово

Мощен граждански отпор осуети изграждането на голям ветроенергиен парк в Осогово. Множество организации и отделни граждани негодуваха през последните дни, а днес заседанието на общинския съвет в Кюстендил бе предшествано от бурен протест. Там кметът Огнян Атанасов обяви, че местният парламент ще изготви докладна, с която се заявява, че няма да бъдат разглеждани частични изменения на общия устройствен план, касаещи промяна в предназначението на земеделски земи за изграждането на ВЕИ. Специално проектът в Осогово бе подложен на гласуване, като бе отхвърлен единодушно от съветниците. 

Проектът се отнася до 24 ветрогенератора с обща мощност 200 МW върху около 10 000 декара земя, като кулите ще достигат 245 метра. Земите са частни, изкупени назад в годините, включително и връх в планината. "Под риск са територии от "Натура 2000", ще се засегнат туристическите маршрути, наблизо е резерватът "Църна ръка"" - това са само част от мотивите против:

Има внесени отрицателни становища за влиянието върху птиците и т.н.

Според представители на гражданското общество и сайта "Медиапул" инвеститорът "Венти Енерджи" е свързан с бившата зам.-председателка на парламента от ГЕРБ Росица Кирова.  Успоредно е публикувано и право на отговор, в който фирмата твърди, че турбините са шанс за устойчиви енергийни източници при запазване на природните богатства.

Но сагата е изпъстрена с още по-любопитни подробности. Според еколога и бивш зам.-министър на екологията Тома Белев през 2012 г. министерство на земеделието продава земеделски земи срещу поименни компенсаторни бонове. Сред терените са 9975 декара високопланински пасища в Осогово - попадат в днешния инвеститор. В пост във "Фейсбук" Белев огласява доста интересна хронология, включително евтина цена на придобиване и опит за прокарване на проекта през законова вратичка с по-ранно съдействие от кмета Атанасов:

Пак Белев написа и следното: "Общият устройствен план на община Кюстендил е приет през 2016 г. и не предвижда ВЕИ проекти върху тези пасища. През 2023 г. Министерски съвет внася в Народното събрание проект за изменение на Закона за възобновяеми енергийни източници. След приемане на първо четене на законопроекта, депутати внасят множество предложения за допълване. Едно от тях предвижда изменение на Закона за устройство на територията, с което се позволява да се изменят общите устройствени планове на общините, ако има заявление за строеж на ВЕИ. Предложението е на няколко депутати от ГЕРБ, включително г-жа Росица Кирова. На второ четене предложението е прието с гласовете на ГЕРБ в края на 2023 г. В началото на 2025 г. фирмата на г-жа Росица Кирова, собственик на пасищата в Осогово, внася заявление в община Кюстендил за изменение на Общият устройствен план с цел изграждане на ветрогенератори в Осогово".

 

НЕ ЕДИН ПРОТЕСТ

Случилото се в Кюстендил е само един от протестите срещу перки или фотоволтаици. Напрежение срещу такива проекти има на много места в страната. Вчера например жители на Аврен протестираха отново срещу тамошния проект, като обещаха да излизат регулярно през седмицата. Днес пък стана ясно, че областният управител на Варна Андриана Андреева е върнала на общинския съвет решенията в полза на турбините. Мотиви: липса на обосновка и на законови основания на приетите документи, нарушения в процедурата, съмнения за липса на прозрачност: 

Казусът в Аврен:

От около седмица морската община Аврен е много повече от разбунен кошер. Хора протестират, недоволстват, обсаждат сградата на администрацията, летят викове "оставка", напрежението е огромно. Поводът - проект за ветроенергиен парк, който ще коства сеч на 238 декара гора.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата