Медия без
политическа реклама

Гешев: Руски дипломат е шпионирал американски военни в България

МВнР обяви за персона нон грата военния аташе на Русия у нас

18 Дек. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Иван Гешев

Главният прокурор Иван Гешев обяви пореден руски дипломат за шпионин, като в този случай става дума за събиране на данни за американски военни у нас. Гешев вече е уведомил министъра на външните работи за събрани доказателства за извършвана разузнавателна дейност на територията на страната от чужд гражданин, ползващ се с дипломатически имунитет. Само 15 минути след прокурорското съобщение МВнР обяви дипломата за персона нон грата и му даде 72 часа да напусне България. И прокуратурата, и Външно министерство не посочваха кой е изгонен. 

Почти веднага обаче руското посолство реагира остро срещу изгонването със специална позиция, от която става ясно, че изгоненият е руският военен аташе към посолството. Според списъка на служителите това е Василий Сазанович. 

Държавното обвинение обяснява, че по сигнал на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) в Специализирана прокуратура е образувано досъдебно производство за престъпление срещу Република България - за това, че чуждестранен гражданин е събирал информация, представляваща държавна тайна, с цел предоставянето й на чужда държава или чужда организация.

В хода на разследването по досъдебното производство е установено, че в периода от 2017 г. до настоящия момент пореден гражданин на Руската федерация е осъществявал разузнавателна дейност, при която е била събирана военна информация, в т.ч. за числеността за разполаганите на територията на България по време на учения военнослужещи от САЩ, твърди прокуратурата и добавя: "Целта е била информацията, представляваща държавна и служебна тайна, да бъде предадена на руското военно разузнаване в Москва. За реализирането на незаконната си дейност руският гражданин е осъществявал контакти с български гражданин, който е имал достъп до съответната класифицирана информация. На него е била обещавана и предоставяна финансова облага".

Установено е, че руският гражданин се ползва с дипломатически статут. Съгласно  Виенската конвенция за дипломатическите отношения, въпреки наличието на основания за привличането му в качеството на обвиняем, наказателното производство срещу чуждестранния гражданин е спряно, защото "деецът е лице с имунитет". 

В официална позиция руското посолство в София твърди, че изгонването на военния аташе е без каквито и да е основания, както и че това не спомага за развитие на диалога между двете страни във военната сфера, както и за укрепване на стабилността в Черноморския регион. Веднага след това се посочва, че Русия си запазва правото за реципрочни действия.

 

ПОДКРЕПА

Посолството на САЩ подкрепи действията на българските власти. “Съединените американски щати подкрепят усилията на България да защитава своя суверенитет и сигурност, включително днешното съобщение за експулсиране на служител на руското посолство заради шпионаж. През последните седмици и месеци сме свидетели на твърде много примери на агресивни действия от страна на руски служители - от шпионаж в България до отравяне на опоненти както в своята собствена страна, така и в чужбина. България е силен съюзник и партньор в НАТО и има неотменно право да защитава своя суверенитет,” се казва в позиция на посолството.

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ

Това е поредният руски дипломат, който България гони за година и половина. Последният случай бе от края на септември т.г . Тогава по същия сценарий прокуратурата пусна съобщение, а часове по-късно Министерството на външните работи обяви двама руски дипломати, акредитирани у нас, за персона нон грата. И двамата бяха от търговското представителство. Според прокуратурата те търсили информация за плановете за модернизация на българската армия и поддръжката на техническата годност на военната техника. За реализирането на незаконната си дейност двете лица са осъществявали контакти и с български граждани, които са имали достъп до информация, свързана с военно-промишления комплекс на страната, твърдеше държавното обвенение и отново обявявяше, че "в определени случаи на българските граждани са обещавани и предоставяни финансови облаги".

Прокуратурата никога не казва кои са българските граждани, нито какво се е случило с тях. Стана ясно, че двамата изгонени дипломати са Сергей Николашин и Вадим Биков, както и че според данните на ДАНС  те събирали нерегламентирана информация за сделката за новите бойни самолети F 16/Блок 70, както и за намеренията България да закупи бойни дронове.

През януари т.г. пък българското външно министерство извика руския посланик Анатолий Макаров и му връчи нота, в която настояваше в рамките на 48 часа други двама руски дипломати, за които прокуратурата също твърдеше, че са шпиони, да напуснат България. "Не бяха представени каквито и да е доказателства, които да потвърждават осъществяване на дейност, несъвместима с техния статут", написа в официално съобщеие на руското посолство в София. Тогава българската прокуратурата обяви, че единият дипломат е събирал информация за изборния процес, а другият - за енергетиката. 

Прокуратурата беше активна по темата и през миналата година. Тогава държавното обвинение изненадващо обяви, че руски дипломат е уличен в шпионаж в България. В ДАНС бил получен сигнал, че дипломатът е осъществявал разузнавателна дейност от септември 2018 г. Провеждал регулярни конспиративни срещи с български граждани, включително и с ръководен служител, разполагащ с достъп до класифицирана информация на  България, ЕС и НАТО. Целта на срещите е била придобиване с разузнавателна цел на такава информация, представляваща държавна тайна, включително и чрез предложения за материални облаги. Шпионинът е работел като първи секретар в руското посолство. Първо бе обявено, че е изгонен, после се оказа, че не е. След кратка суматоха той и семейството му действително си тръгнаха към Москва. По същото време стана ясно, че България е отказала да пусне в страната назначения нов руски военен аташе. Оказа се, че той е сред лицата, които нямат право да пребивават в страни от ЕС. Дипломатът се е опитал да вербува ръководител на българска специална служба. Последният бил достоен и патриот и сам подал сигнал. И до момента не е ясно кой точно е това.

Тогава  премиерът Борисов обясни колко разбран е Путин,  защото не изгонил наши дипломати реципрочно, както се прави в такива случаи. "Путин ме познава добре, знае, че не се поддавам на натиск и не изгоних руски дипломати, когато всички гонеха. Но когато дипломат на висок пост го хвана да вербува мои началници, мигновено го парирам! Ако пратя шпионин да вербува някой от началниците на служби на президента Путин, гоненето ще му е малко наказание", коментира българският министър-председател тогава и благодари на Москва, че засега не е взела реципрочни мерки. 

Месец по-късно обаче Русия опроверга премиера и изгони български дипломат. Посланикът на България в Русия Атанас Кръстин беше извикан в Министерството на външните работи в Москва, където му бе връчена нота за обявяването на наш дипломат за персона нон грата. “Българският дипломат е с ранг, равностоен на ранга на руския дипломат в София, който бе обявен за персона нон грата в края на октомври 2019 г.  Българският дипломат напусна Руската федерация в указания в нотата 24-часов срок", съобщи външно министерство.

Случаят с този руски дипломат дойде само дни след като на посещение в САЩ бяха тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров, заместникът му по онова време и настоящ главен прокурор Иван Гешев и шефовете на ДАНС, външнополитическото и военното разузнаване. Те бяха приети на сравнително високо ниво, включително и в Белия дом, от съветник на Доналд Тръмп. Веднага след срещата "Свободна Европа" съобщи, позовавайки се на свои източници, че прокурорите и хората от специалните служби са обсъждали шпионския скандал около движение "Русофили" и неговия председател Николай Малинов. Приоритетна тема от американска страна била "чуждестранното зловредно влияние", което се свързва с подкрепяни от Кремъл дейности на територията на България, твърдеше по онова време "Свободна Европа".

Ключови думи:

Иван Гешев, руски шпиони

Още по темата