След почти 3-часови дебати в Столичния общински съвет групите на ГЕРБ, БСП и ИТН не позволиха инж. Стоян Братоев да се върне като шеф на метрото, както и да бъдат уволнени колегите му във общинската фирма "Метрополитен", които миналата седмица го освободиха като изпълнителен директор.
Искането бе внесено от представители на ПП-ДБ и "Спаси София" и бе подкрепено от "Възраждане" и "Синя София", както и от двама общински съветници от групата на БСП - Диана Тонова и Ваня Григорова. Техните гласове обаче не стигнаха за мнозинство от 31 души от 61-членния СОС, като за връщането на Братоев гласуваха 30 души от общо 46 гласували. Останалите социалисти или вдигнаха ръка срещу Братоев, или не участваха във вота, с което на практика подкрепиха отстраняването му. Част от общинарите на ГЕРБ също не се включиха, както и тримата от ИТН.
Както "Сега" писа, миналия петък директорите в "Метрополитен" решиха да махнат дългогодишния ръководител с обяснение, че Братоев е много болен и не може да изпълнява функциите си. Той бе заменен от колегата си в СД Николай Найденов, когото ГЕРБ, БСП, ИТН и отцепници от "Възраждане" назначиха в борда на метрото през юли м.г. Впоследствие обаче Братоев се появи по БНТ и поясни, че е здрав, че ежедневно ходи на съвещания във връзка с изграждането на новите метростанции и т.н. Той отказа да коментира събитията във фирмата и каза, че не иска да влиза в политически дебати.
След отстраняването на Братоев ПП-ДБ и "Спаси София" направиха контрапредложение - СОС да освободи от борда на "Метрополитен" хората, които гласуваха това да се случи, и да назначи нови членове на тяхно място. Днес на извънредна сесия софийският парламент обсъди освобождането на споменатия Николай Найденов, който от няколко дни е изпълнителен директор, на Диляна Иванова, която е председател на съвета на директорите, а също и на Петко Петков и на Константин Азов.
През м.г. четиримата бяха назначени като временни шефове на "Метрополитен" по предложение на Карлос Контрера от ВМРО и с подкрепата на ГЕРБ, БСП, ИТН и отцепници от "Възраждане". Първоначалният доклад на Контрера предвиждаше и освобождаването на Братоев, но след това по настояване на Ваня Григорова той бе оставен на поста.
Тогава никой не обясни с какво изброените са свързани с метрото, след като Найденов е работил в "Информационно обслужване", в Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и в БДЖ, откъдето идват още Петков и Азов. Диляна Иванова пък е бивш директор в общинската фирма "Пазари Запад", която управлява квартални пазари и събира приходите от паркинга до Националния стадион. Съобщено бе още, че като образование сред тези членове има детски педагог и експерт по подбор на кадри.
Днес ПП-ДБ и "Спаси София" предложиха четиримата да бъдат сменени от Светослав Статев, Кирил Зайков, Иван Митев и Фантина Рангелова. За Статев и Зайков бе съобщено, че са дългогодишни служители на метрото и че през годините от редови позиции са се издигнали до ръководители. Митев и Рангелова пък трябваше да станат директори от квотата на независимите представители, каквито по закон в общинските дружества трябва да има. Митев е преподавател в Минно-геоложкия институт и е специалист по тунелно строителство. Проф. д-р инж. Фантина Рангелова е професор в УАСГ и е бивш шеф на борда на директорите на "Метрополитен". Четиримата заедно с Братоев трябваше да сформират новия шефски състав, като се очакваше Братоев да продължи да е изпълнителен директор. Заради ГЕРБ, основната група на БСП, ИТН и Контрера от ВМРО обаче това няма да се случи.
Освен това бе блокирано и предложение на ПП-ДБ и "Спаси София" да се открие конкурс за избор на постоянни директори в "Метрополитен".