Медия без
политическа реклама

Държавата изсипва още 4,4 млн. лв. в безобразието "Арена Бургас"

Поредната обществена поръчка е за ново мащабно строителство в уж готовата зала

Днес, 06:35
Отвън "Арена Бургас" изглежда като истинска. Отвътре - несъвсем.
архив
Отвън "Арена Бургас" изглежда като истинска. Отвътре - несъвсем.

Инвестицията на публични средства в многофункционалната спортна зала "Арена Бургас" от скандална започва да се превръща в същински безобразна. Две години след като беше помпозно открито, съоръжението в бургаския кв. "Изгрев" продължава да поглъща нови и нови милиони от държавния бюджет. А, както се оказва, самото строителство е много далеч от приключило, макар цената вече да е почти двойна на прогнозната стойност от 38,4 млн. лв., обявена при първата копка през 2014 г.

Към днешна дата "Арена Бургас" струва на данъкоплатеца около 70 млн. лв. и скоро предстои да се оскъпи с нови 4,4 млн. лв. без ДДС. Това личи от поредната обществена поръчка, обявена от стопанисващото държавно дружество "Академика 2011" ЕАД и публикувана в онлайн регистъра на 28 април 2025 г. Заданието по нея е направо смайващо, тъй като предполага изцяло ново строителство във вътрешността на уж готовата зала.

Като предмет на поръчката са записани три основни дейности: 1) изработване на инвестиционен проект; 2) извършване на всички строително-монтажни работи по него; 3) упражняване на авторски надзор по време на строителството. По втората позиция са изброени десетина помещения, които трябва да бъдат изцяло изградени, включително: 

- самостоятелна зала с площ 500 кв. м; 
- санитарни помещения; 
- ресторант с преддверие и обслужващи помещения; 
- две кабини за контрол; 
- съблекалня със СПА център; 
- фитнес със съблекални и обслужващи помещения; 
- кухня с обслужващи помещения; 
- билетна каса.

От подробното описание и техническите спецификации личи, че се предвижда мащабно преустройство на съществуващи пространства в залата, очевидно с цел тя да бъде приведена във вид за пълноценно функциониране. Сред необходимите строителни дейности са изброени близо 200 (двеста!) позиции, включително изграждане на асансьорни уредби, товарни платформи, евакуационни изходи, климатична инсталация, фасадно и вътрешно осветление, цветово оформление на подземния паркинг, електронна система за отчитане на свободните паркоместа, интериорни врати, гипсокартонови преградни стени, окачени тавани, саморазливни подови настилки, гранитогрес, фаянс, тоалетни моноблокове, мивки, смесители. И още, и още, и още.

Поставените срокове по обществената поръчка са между 60 и 180 календарни дни за изготвяне на техническия проект и между 280 и 400 календарни дни за изпълнението му. Офертите и заявленията за участие може да се подават до 30 май 2025 г. С други думи планираното строителство от втора категория във вече въведената в експлоатация "Арена Бургас" ще се точи още поне година и половина.

 

СПОРТНО ОБОРУДВАНЕ

Само за последните три месеца това е втората обществена поръчка на "Академика 2011" за "довършителни дейности" в "Арена Бургас", иначе открита официално на 18 май 2023 г. от президента Румен Радев, тогавашния служебен спортен министър Весела Лечева и кмета Димитър Николов. В средата на февруари фирмата с едноличен собственик на капитала министерството на младежта и спорта поръча спортно оборудване с прогнозна стойност 1,17 млн. лв. без ДДС.

В тази поръчка бяха обособени шест позиции: оборудване за високотехнологичен пренос на данни; LED екран; централно управление на климатична, вентилационна и осветителна система; пасарелка; спортно табло за пет вида спортове; оборудване за волейбол и баскетбол. Нищо че залата беше открита с баскетболен мач между "Черноморец" и "Рилски спортист".

От онлайн портала на обществените поръчки е видно, че в уречения срок до 24 март оферти са подали две фирми, регистрирани в София - "Сентра" ООД с капитал 9000 лв. и "Булстрой - монтажи" ЕООД с капитал 1000 лв. Ценовите предложения са отворени на 23 април, но е публикувано само това на второто дружество - за 1 163 725,40 лв. Не е ясно дали има избран изпълнител, тъй като липсват приложени договори към поръчката.

 

ПРАХ В ОЧИТЕ

Както често му се случва, откакто зае поста, спортният министър Иван Пешев се оказа незапознат в детайли с действията на едно от подопечните му търговски дружества. Въпреки че е принципал на "Академика 2011", представителят на БСП в правителството на тройно-четворната коалиция с ГЕРБ-СДС, ИТН и ДПС-НН отказа да поеме отговорност за случващото се в "Арена Бургас".

По време на заседанието на парламентарната комисия по въпросите на младежта и спорта в сряда (7 май) министър Пешев беше помолен от депутатите да обясни защо се налагат довършителни дейности и дооборудване на вече въведената в експлоатация зала и как са изчислени прогнозните стойности на поръчките.

"Преди десетина дни бях на посещение в "Арена Бургас", където държавата е съсобственик с Община Бургас - 10% са общинска собственост. С кмета Николов бяхме заедно на проверката как вървят довършителните дейности. За предходен период и за предходни поръчки не мога да говоря. Тези двете са за довършителни дейности и за допълнително оборудване, за да може залата да бъде функционална за всички видове спорт, за които е предвидена. Към днешна дата липсва такова оборудване и затова са тези две процедури", отговори неясно министърът.

А на въпроса защо липсва това оборудване, при положение че то отдавна трябва да е доставено и изградено, след като за него е платено по предишни поръчки, и защо се налагат "довършителни дейности" за близо 5 млн. лв. след откриването на съоръжението Пешев отново се измъкна от конкретен отговор:

"Имаше прокурорска проверка, приключила миналата седмица. Уведомени сме с писмо, че няма нередности по предходен етап на изграждането на "Арена Бургас". Повтарям, тези две поръчки са, за да може залата да влезе в експлоатация."

 

КАДРУВАНЕ

Междувременно обаче Иван Пешев е сколасал да смени двама от тримата членове в съвета на директорите на "Академика 2011" ЕАД. Справка на "Сега" в Търговския регистър показа, че на 11 април в управленския борд са вписани Альоша Даков и Кръстин Чепилов, които са заменили Иван Терзийски и Мартин Станчев. Единственият, който е запазил поста си, е изп. директор Петър Петров, върнат в ръководството от Весела Лечева през 2022 г., след като няколко месеца по-рано бе уволнен от Радостин Василев.

И двамата новоназначени шефове на "Академика 2011" са политически обвързани с БСП. Альоша Даков е бивш депутат от "Коалиция за България" (2005-2009 г.) и бивш общински съветник от левицата в София, прекарал три мандата в СОС (2011-2015, 2018-2019 и 2019-2023 г.). Той е син на покойния акад. Мако Даков - бивш партизанин и активен член на БКП, вицепремиер на Народна Република България (1971-1978 г.) и зам.-председател на БАН (1978-1990 г.).

Кръстин Чепилов пък е председател на районната организация на БСП в столичния район "Средец". Той беше трети в листата на левицата в 24-ти МИР на София за последните парламентарни избори на 27 октомври 2024 г. Работил е като външен експерт в комисията по местно самоуправление и нормативна уредба към Столична община. Има опит и в ръководството на още едно държавно дружество - в периода 2022-2023 г. е член на съвета на директорите в "Земинвест" ЕАД, чийто собственик е земеделското министерство.

 

ПИТО-ПЛАТЕНО

Настоящото правителство е петото различно, което изсипва държавни милиони в строежа на "Арена Бургас". Финансираният изцяло с бюджетни средства строеж на залата беше възложен на обединение "Дворана" ДЗЗД (в него с по 47% участваха софийските фирми "Водстрой 98" и фалиралата впоследствие "Понсстройинженеринг", вътре бе и бургаската "Билдникс"), което спечели търга по обявената обществена поръчка през 2014 г.

Първоначалната държавна вноска от 5 млн. лв. беше отпусната на Община Бургас от правителството на Пламен Орешарски. Прогнозната стойност от 38 397 364 лв. с ДДС беше надмината още през 2016 г., когато вторият кабинет на Бойко Борисов преведе нови 35 млн. лв., като залата по план трябваше да е готова в края на 2018 г.

Вместо това, през ноември 2018 г. - когато строежът беше доникъде, третото правителство на ГЕРБ отпусна още 18 799 067 лв. с мотива, че се налагат допълнителни укрепвания, дренажи, непредвидени разходи за интериорно осветление, увеличаване на дебелината на покритието на залата, на броя асансьорни шахти и т. н.

През септември 2020 г. капиталът на "Академика 2011" беше увеличен от същия кабинет на Борисов с още 5 млн. лв., осигурени за "доставка и монтаж на пълно оборудване за различни видове спорт в "Арена Бургас" и стойността на залата скочи до 63,8 млн. лв.

В началото на 2023 г., по време на първото служебно правителство на Гълъб Донев в капитала на стопанисващото дружество бяха налети нови 6 млн. лв., отново за "довършителни процедури" на съоръжението в Бургас, с което стойността на държавната инвестиция почти закръгли 70 млн. лв. А сега вече ги надхвърли и подгони нови висини.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Арена Бургас

Още по темата