Медия без
политическа реклама

България все пак предаде на Турция издирван за убийство гюленист

Апелативният съд в Пловдив отмени отказа за екстрадиция, постановен в края на ноември от Хасковския окръжен съд

17 Дек. 2022
Novini247.com
Мустафа Левент Гьокташ в Хасковския окръжен съд.

България екстрадира бившия полковник от турската армия Мустафа Левент Гьокташ, съобщи БГНЕС, а новината беше потвърдена от медиите в южната ни съседка. 63-годишният военен от запаса на Турция е заподозрян за убийството на видния интелектуалец и писател доц. Неджип Хаблемитоглу през 2002 г.

Гьокташ бе задържан от българските сили за сигурност на 1 септември в Свиленград след издадена от Интерпол "червена бюлетина". Днес предиобед той кацна на летището в Истанбул и веднага бе арестуван, след което бе отведен в съда в Газиосманпаша. Агенция "Демирйорен хабер ажансъ" разпространи снимка от задържането му.

Убитият преди 20 години Неджип Хаблемитоглу бе известен с критиките си към гюленистката група ФЕТО, създадена от проповедника Фетулах Гюлен. Убийството стана пред дома на писателя на 18 декември 2002 г.

Извършителите останаха неразкрити в продължение на много години въпреки подозренията, че организирано от гюленисти. Едва след неуспешния опит за държавен преврат през 2016 г. турските власти се заеха сериозно с разкриването и наказване на виновниците за убийството на писателя.

Един от заподозрените - Нури Гьокхан Бозкир, бивш офицер като Гьокташ, беше открит в Украйна и екстрадиран в Турция през януари тази година и това допълнително ускори разследването по случая. През февруари бяха задържани шестима заподозрени за връзките им с Бозкир, предимно бивши офицери.

Трима от тях по-късно бяха освободени, докато други двама бяха арестувани, а друг заподозрян беше освободен със съдебен контрол - мярка, която включва ограничаване на движението на заподозрения без лишаване от свобода. През юни властите издадоха заповед за арест на още лица в рамките на разследването, включително и за Гьокташ. Осем заподозрени бяха задържани, а четирима бяха освободени, но са под съдебно наблюдение.

След ареста си в началото на септември Мустафа Левент Гьокташ поиска убежище по политически причини и статут на бежанец у нас, но молбата му остана без отговор. В края на ноември Хасковският окръжен съд отказа поисканата от Анкара екстрадиция с мотива, че в южната ни съседка "не гарантират по достатъчно категоричен начин спазването на основни права, свързани с осигуряването на справедлив съдебен процес и изпълнение на наказание, ако такова бъде наложено, които са предвидени в Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи, приета от Съвета на Европа, в която членува и турската държава".

Това решение обаче беше отменено преди три дни от Апелативния съд в Пловдив, а днес Гьокташ беше изпратен със самолет в Турция.

Полковникът от запаса Левент Гьокташ, който бе издирван с червена бюлетина като заподозрян за участие в убийството на писателя интелектуалец Неджип Хаблемитоглу, е бил арестуван от българската полиция, съобщиха водещите турски медии, цитирани от БТА.
Окръжният съд в Хасково постанови мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо Метин Саваш Корос (59 г. с турско и германско гражданство. Това посочват от пресцентъра на окръжния съд в Хасково, цитиран от БТА.

 

"Сега" припомня:

Българската държава вече има горчив опит с предаването на турските власти на нарочени за членове или поддръжници на организацията на Фетулах Гюлен. През юли 2021 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди страната ни, задето е върнала в Турция турски журналист през 2016 г. България трябваше да плати €15 000 заради нарушаването на неговите права. 

Дело срещу България в ЕСПЧ водеше и турският гражданин Aбдyлa Бююĸ , ĸoйтo също бе предаден на Турция cъc cъдeйcтвиeтo нa влacттa в Бългapия през 2016 г. Тогавашните власти у нас oтĸaзaха дa мy дaдат пoлитичecĸo yбeжищe c фopмaлния apгyмeнт, чe вaлиднocттa нa пacпopтa мy e изтeĸлa.

Този случай, който се превърна в симптоматичен, стана обект на разследване и от германското сп. "Шпигел", което се позова на грами от турското посолство в София и обяви, че в случая има лично участие тогавашният премиер Бойко Борисов.

Българската държава е нарушила международни конвенции и правни принципи, като е помогнала на Турция в преследването на няколко опоненти на режима в Анкара.
Европейският съд по правата на човека в Страсбург единодушно осъди България заради това, че е върнала в Турция турски журналист през 2016 г. Това е станало с решение от днес по делото D срещу България (жалба № 29447/17), съобщават от съда.

 

Ключови думи:

България, Турция, гюленисти

Още по темата