Медия без
политическа реклама

Бивш шеф на НСО: Доган, Пеевски и шефът на КПКОНПИ без държавна охрана

При стария закон и докато аз бях шеф на сужбата нямаше такива мераклии до живот да бъдат охранявани, твърди Димитър Владимиров

16 Дек. 2019
Снимка: Архив

Доган, Пеевски и шефът на КПКОНПИ не трябва да бъдат охранявани от НСО. Това обяви пред Нова тв бившият дългогодишен шеф на службата Димитър Владимиров. Според него кръгът лица, които охранява Националната служба за охрана, е нараснал неимоверно. Той твърди, че не би следвало да се харчи държавен ресурс за охраната, например, на почетния председател на Движението за права и свободи (ДПС) Ахмед Доган, депутата от движението Делян Пеевски, както и за председателя на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, който "не е ниво за НСО".

Владимиров натърти, че когато е напускал службата през 2004 г. бюджетът й е бил 13 млн. лв, а сега е 40 млн. лв.

По думите му в миналото, ако е имало сигнал за заплаха срещу някое лице на публична длъжност, МВР е имало срок от месец - месец и половина да го провери, и ако не се е потвърждавал, охраната е снемана. Сега това не се прави. "Нямаше такива мераклии до живот да бъдат охранявани", каза Владимиров.

Освен това, по думите му, сега количеството на охранителите също не винаги е съразмерно на обстановката. Така например председателят на КПКОНПИ е охраняван от общ екип от 8 души (общо всички смени охранители и шофьори), което според него е прекомерно. Дори президент и правителство били с по-малко екипи, се разбра от неговите думи.

„След реформирането на НСО, която беше призната в света, започна нейната деформация. Затова сега е като болен пациент, който трябва да се лекува”, заяви още в предаването „Здравей, България” ген. Димитър Владимиров, бивш директор на НСО. „Първо беше приет един калпав закон за НСО. Една от грешките в него е началници на службите да стават лица не от системата. Те деформираха службата”, смята ген. Владимиров. Освен това, по думите му, се е създало обществено мнение срещу службата. „Първо трябва да се промени законът”, смята ген. Владимиров. Според него в закона е допусната и „политическа насока”.

Владимиров твърди, че при пристигането на Симеон Сакскобургготски в България, когато той все още не е бил премир, върху НСО е имало силен натиск да го охранява.Този натиск идвал от президент, правителство. Владимиров обаче категорично отказал, защото законът му забранявал да разшири кръга на охраняваните лица.

Според бившия шеф законът за НСО е променен в посока, която затруднява работата на службата, заплащането е ниско и висококвалифицирани кадри напускат.

 

 

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ

 

Националната служба за охрана (НСО) изненада само преди няколко седмици с повече от странна позиция, която качи и на сайта си, само и само, за да не обясни поради какви точно причини охранява лице, като например бившия председател на ДПС Ахмед Доган, както и дали охранява и настоящия депутат от същото Движение Делян Пеевски. Интересът към тези въпроси възникнаха отново, след като първо Доган се появи с охрана в изборна секция в София, а пък за Пеевски се появиха съмнения, че се охранява от службата покрай гласуването му в село Света Петка и появата му в парламента.

И вместо НСО да излезе и открито да отговори, службата пусна съобщение, в което твърдеше следното:

"По повод традиционно повишения интерес относно реализирани от Националната служба за охрана (НСО) функции и правомощия по Закона за НСО, Службата напомня, че разпоредбите на Закона за защита на класифицираната информация ограничават възможностите на НСО да предоставя информация за конкретно охранявано лице.

Разгласяването, в т.ч. потвърждението или отрицанието, на факти и обстоятелства относно оперативно изпълняваните задължения на Службата, включително посочването на конкретни охраняеми лица, ще постави под условие спазването и на духа, и на буквата на закона, в чиито обхват попада дейността на Националната служба за охрана.

Като проявява пълно разбиране към обяснимия от гледна точка на моментния публичен дневен ред интерес, НСО е длъжна да заяви, че и занапред ще се придържа стриктно към разпоредбите на приложимото законодателство за дейността на Националната служба за охрана и за защита на класифицираната информация.

Националната служба за охрана отправя апел към медиите и към гражданите да проявят разбиране към принципите, към които НСО е призвана по закон да се придържа, включително спазване на Конституцията, законите и международните договори, по които Република България е страна; зачитане правата и свободите на гражданите и тяхното достойнство; политически неутралитет (чл. 3 от Закона за НСО)."

Без да прави компромис с прилагането на законодателството Националната служба за охрана ще продължи да полага усилия за повече откритост, отзивчивост и акуратност в подкрепа на обществената функция на медиите и винаги в интерес на сигурността на българските граждани."