Медия без
политическа реклама

Нашата планета

Какво (не) знаем за Амазония

В удивителната джунгла, която покрива 6% от земната повърхност, живеят най-красивите, но и най-опасните животни на планетата

Pixabay

Амазония е най-удивителната екосистема на нашата планета. Т.нар. дъждовни гори (Rain forest) по поречието на величествената река Амазонка покриват около 6% от земната повърхност и са дом на повече от половината животински и растителни видове в света.  

Амазония се простира върху 7 млн. кв. км в Южна Америка, като обхваща Бразилия, Перу, Колумбия, Венецуела, Еквадор, Боливия, Гвиана, Суринам и Френска Гвиана (за сравнение нашата България заема скромните 111 хил. кв. км). Тропическите гори покриват над 5.5 млн. км - почти 6% от цялата повърхността на планетата ни. Наричат ги още "белите дробове" на Земята, защото произвеждат 20% от кислорода.

В амазонската джунгла живеят над 2.5 милиона вида насекоми, над 1500 вида птици и бозайници, над 2000 вида риби. И виреят повече от 40 000 вида растения. Банани, ориз, домати, царевица, картофи, какао, кафе - всички тези и много други храни идват именно от поречието на Амазонка. Много съвременни лекарства се извличат от растения, които растат в дъждовните гори. Биологичното богатство на тропическите гори е толкова необхватно, че учените продължават да откриват и да проучват нови видове. Според доклад на WWF в периода 1999-2009 г. изследователите са се натъквали на непознат животински или растителен вид на всеки три дни.

Коренното население са индианци

- смята се, че наброяват около милион. Живеят на племена - към 400.  Част от племената са истинска загадка. Живеят в  пълна изолация "вдън гори" и нямат никакво желание да общуват с модерния свят.  Други са по-отворени и дружелюбни. Занимават се с риболов и земеделие и търгуват с цивилизацията. 

Джунглата е невероятно красива с

пиршеството на багри и форми

Но е колкото красива, толкова и опасна, защото я населяват всякакви хищни твари. Някои са огромни, като змиите удушвачи.  Други се побират в човешка шепа, но са смъртоносно отровни.

Сред най-едрите и опасни обитатели са ягуарите, пумите, кайманите.  Тук живее най-голямата змия на планетата - зелената анаконда. Тя достига дължина от близо 9 метра, а теглото й може да достигне внушителните 250 килограма. Към най-страшните трябва да причислим и кръвожадните риби пирани - сравнително дребни, но с остри "акулски" зъби.  

Много от най-красивите земноводни в Амазония са ужасно опасни. Има видове жаби, чиято пъстроцветна кожа играе ролята на щит, напоен с отрова, която парализира или убива всеки неприятел, дръзнал да се докосне. Някои имат истинско оръжие - отровно жило, с което пронизват и умъртвяват врага. Индианските племена са открили това и използват отровата, ката намазват с нея върховете на стрелите.  

Дървета, храсти и лиани на места са толкова гъсто сплетени, че минават минути, преди дъждовните капки да си пробият път през тях. В амазонската джунгла има 

дървета "небостъргачи",

достигащи 25 - 30 метра височина. С огромните си клони те правят сянка на другите, по-ниски видове. На долните "етажи" е по-тъмно и хладно. Растенията, които виреят там, обикновено са много ароматни, за да привличат лесно насекоми, които да ги опрашват.  Дърветата са дом на птици, насекоми, маймуни, ленивци и т.н., които се хранят с плодове и листа и спят по техните клони и дънери. 

 

SOS

Изсичането на тропическите гори придобива мащабите на глобално бедствие в последните десетилетия - планетата губи белите си дробове. Обезлесяването в Амазония се дължи основно на строенето на селища и инфраструктура, а на мястото на горите се появяват земеделски земи. Всъщност безмилостната сеч вреди и на дивата природа, и на селското стопанство, защото води до намаляване на валежите. През 70-те години на миналия век започва изграждането на Трансамазонската магистрала, която да обслужва дърводобива. Между 1991 и 2000 г. площта на унищожените гори нараства от 415 000 на 587 000 кв. км, като 91% от обезлесените площи се превръщат в пасища. 

Под претекст, че трябва да се осигури обработваема земя, в момента всяка секунда в Амазония се изсичат или опожаряват 1,5 акра гори. 75% от Амазония ще загине, ако климатичните промени доведат до повишаване на температурите само с 3ºC. Всеки ден 137 вида обитатели на тропическите гори изчезват завинаги в резултат на човешката дейност.

Ако унищожаването продължи със същите темпове, Амазонската джунгла няма да съществува след 40 години, алармират учени. 

 

 

 

 

Ключови думи:

туризъм

Още по темата