Медия без
политическа реклама

Обръщането на левовете в евро сега ще доведе до загуби

Хората с големи суми в брой да ги внесат на части в банка, казва финансовият експерт Десислава Николова

02 Юли 2025

"Хората, които притежават левове в брой, отсега да се замислят какво ще предприемат, вместо да чакат датата 1 януари 2026 г., когато България ще въведе еврото. Най-добрият вариант е те да внесат тези пари в банка на разплащателна сметка или на депозит, а след 1 януари 2026 г. банката е длъжна по закон без никакви ангажименти, без такси, без допълнително подписване на анекси и при официалния курс на БНБ 1.95583 лв. за 1 евро, да извърши превалутирането. Банките се опитват да улеснят този процес, защото парите в обращение - без изобщо да говорим за сив сектор - са около 30 млрд. лв. Представете си тази огромна сума да бъде обменена от хората в следващите 6 месеца след 1 януари 2026 г. Ще настане хаос, бързане и притеснение." Това коментира в студиото на "(О)позиция" финансовият експерт Десислава Николова от платформата за финансова информация "Моите пари".

Николова отбеляза, че доста търговски банки обявиха премахване на таксите за внасяне на пари в брой в улеснение на клиентите. Засега тази "промоция" е в рамките на два месеца, но според нея безплатното внасяне на пари по банкова сметка ще бъде удължено до края на годината. "Също така очаквам всички банки да се присъединят към тази инициатива", посочи Николова. Тя обаче не препоръчва хората с левове в брой да ги обръщат в евро в обменни бюра или банки преди 1 януари, защото така ще загубят от курсовата разлика. "Например след излизането на положителните доклади на ЕК и ЕЦБ за готовността на страната ни за присъединяване в еврозоната, което се случи в началото на юни, се наблюдава засилена обмяна на левове в евро, но при много неизгоден курс. Някои обменни бюра предлагат 1.97 лв. за евро", посочи Николова.

Припомняме, че според Закона за въвеждане на еврото, обмяната на левовете по официалния курс 1.95583 за едно евро ще се извършва безплатно в търговските банки и офисите на "Български пощи" през първите 6 месеца след въвеждане на единната европейска валута, след което този обмен ще се таксува.

Експертът коментира и притесненията сред хората, че НАП може да започне проверки на тези, които внасят в банките по-големи левови суми. "Досега проверките на НАП за произход на средства на физически лица не са били толкова масови. Обикновено се предприемат, когато има сигнал срещу съответно лице и когато става въпрос за много големи суми, които будят подозрение. Не мога да кажа дали това ще се промени покрай приемането на еврото, но определено хората трябва да бъдат внимателни", каза Николова. Тя припомня, че винаги когато физическо лице внася в банка над 10 хиляди лева, банката изисква попълване на декларация за произход на средствата. "Тази декларация е валидна само в рамките на деня. Т.е. ако един човек има 50 000 лв. в брой, то той може на части да внесе суми до 10 000 лв., без да попълва декларация за произход на средства", посочи Николова.

Гостът ни отбеляза, че вече зачестява практиката хората с големи суми в брой да закупуват недвижими имоти с банков кредит и така да легализират средствата си. Какво още може да чуете във видеото:

  • Какво ще стане с левовите ни банкови сметки от 1 януари? Как ще бъдат превалутирани в евро и с какви лихви?
  • Как ще се променят банковите кредити и лихвите по тях след приемане на еврото?
Последвайте ни и в google news бутон