Юлия Свириденко, която досега беше вицепремиер, бе избрана за премиер на Украйна. За нея във Върховната Рада гласуваха 262-ма депутати. Против - 22, 26 се въздържаха, а 22-ма не гласуваха.
39-годишната Юлия Свириденко стана втората жена премиер в независима Украйна след Юлия Тимошенко.
Разликата между тях обаче е огромна: когато Тимошенко оглави правителството, зад гърба ѝ вече стоеше ръководство на бизнес империя, огромен политически опит и публични президентски амбиции. В това отношение Свириденко е нейната пълна противоположност.
Разговорите, че Свириденко може да оглави правителството, започнаха още през лятото на миналата година.
Сега, след утвърждаването ѝ на поста, обвиненията в неопитност вероятно ще се чуват още по-често. Затова много наблюдатели смятат, че не бива да се очакват съществени промени в работата на Министерския съвет: ключовите решения така или иначе ще се взимат на "Банковая", в Офиса на президента, отбелязва Би Би Си.
Ето новия състав на украинското правителство:
Юлия Свириденко – министър-председател на Украйна
Михаил Фьодоров – първи вицепремиер – министър на цифровата трансформация
Алексей Кулеба – вицепремиер – министър на развитието на инфраструктурата и териториите
Тарас Качка – вицепремиер по въпросите на европейската и евроатлантическата интеграция
Матвей Бедний – министър на младежта и спорта
Герман Галушченко – министър на правосъдието
Светлана Гринчук – министър на енергетиката
Денис Улютин – министър на социалната политика, семейството и единството на Украйна
Наталия Калмикова – министър на въпросите на ветераните на Украйна
Игор Клименко – министър на вътрешните работи
Оксен Лисовой – министър на образованието и науката
Виктор Ляшко – министър на здравеопазването
Сергей Марченко – министър на финансите
Андрей Сибига – министър на външните работи
Алексей Соболев – министър на икономиката, околната среда и селското стопанство
Денис Шмигал – министър на отбраната, досега той беше премиер
Новоназначеният министър-председател на Украйна Юлия Свириденко обяви, че нейните приоритети ще бъдат осигуряването на надеждни доставки за армията и разширяването на оръжейното производство в Украйна.
Тя обяви още пълна проверка на публичните финанси и особено на съществуващите договори за обществени поръчки в областта на отбраната, както и ускорена приватизация.
При представянето на новото правителство украинският президент Зеленски съобщи за бъдещи споразумения със Съединените щати, но не даде повече подробности.
С указ той назначи Олга Стефанишина за специален представител за сътрудничество със САЩ преди кандидатурата ѝ за посланик във Вашингтон да бъде одобрена. Зеленски заяви днес, че вицепремиерът Стефанишина, отговаряща за евро-атлантическата интеграция, ще бъде новият посланик на Украйна в САЩ, предаде Ройтерс.
Украйна се стреми да поправи разклатените отношения със САЩ, след като Зеленски и американският му колега Доналд Тръмп влязоха в публичен словесен сблъсък в Белия дом през февруари, посочва Ройтерс.
Сегашният украински посланик в САЩ Оксана Маркарова си навлече гнева на екипа на Тръмп по време на предизборната му битка през 2024 г. с президента демократ Джо Байдън.
Маркарова бе обвинявана от републиканците, че е помогнала на Демократическата партия на Байдън, организирайки визитата на Зеленски в завод за боеприпаси в щата Пенсилвания през есента на 2024 г., по време на която украинският президент се срещна с представители на демократите, но не и на републиканците.
Инцидентът бе припомнен от американския вицепрезидент Джей Ди Ванс по време на словесния сблъсък със Зеленски на злощастната среща в Белия дом, на която присъстваше и Маркарова, отбелязва Ройтерс.