Медия без
политическа реклама

Животът и смъртта на лунния памук

22 Яну. 2019

Китайски семена от памук покълнаха на Луната миналата седмица. 24 часа по-късно Пекин обяви, че семената са загинали.  

Ето подробности. 

Китайският апарат "Чанъе-4", който кацна на обратната страна на Луната на 3 януари т.г., докара 6 организъма в запечатан контейнер с биологичен материал. Контейнерът е с височина 18 cm и диаметър 16 cm, обвит е в алуминиева сплав и тежи около 3 kg. По-рано китайската преса съобщи, че производството на контейнера струва повече от 10 милиона юана (около $1.5 милиона), а само вградената камера струва 600 хиляди юана (около $90 хиляди).

След памука в събота, 12 януари, покълнаха картофи и рапица. Те също загинаха.

Шефът на експеримента професор Лиу Ханлонг допълва, че на Луната са пратени още три неща: цветето Arabidopsis, дрожди и плодови мухи.

Тези 6 организъма съставят "микроекологичен кръг". На теория тези шест организъма трябва да съставляват пълен цикъл, който се допълва взаимно в екологичната система като производители, потребители и декомпозитори. Дрождите например разлагат биологичния материал, правят почва за растенията и т.н.

Шестте вида са избрани, защото са малки и способни да се размножават в ограничено пространство. Те също са достатъчно издръжливи, за да издържат на някои екстремни условия на повърхността на Луната. 

Професор Лиу Ханлонг обясни, че оцеляването на организмите би било невъзможно без мощната система за контрол, която да поддържа температура от 25° C в контейнера. Контейнерът е изолиран от силната космическа радиация, за фотосинтезата са монтирани лампи в контейнера, а за покълването е необходимо снабдяване с вода и торове (хранителен разтвор). „Разглеждаме въпроса за бъдещото оцеляване в Космоса. Проучването на растежа на тези растения в условия на ниска гравитация ще ни позволи да положим основите за по-нататъшното създаване на космическа база ”, каза Лиу. Той обясни, че картофите могат да бъдат основният източник на храна за космическите изследователи, памукът е подходящ за изработка на дрехи, а рапицата - за мазнина, а и за гориво. 

Не е съвсем ясно по какъв принцип Arabidopsis е попаднала в списъка на шестте организъма, но това растение има доста красиви цветя. Възможно е то да е било включено в "космическия комплект" по естетически причини. Учените казват, че ако всичко върви добре, първите цветя на Луната ще цъфтят след около 100 дни - т.е. около 15 април.

И все пак семената загинаха. Защо? Въпреки че контейнерът с организмите е екраниран, силната радиация и големите амплитуди на температурата са се оказали фатални за растенията. В интерес на истината китайците очакваха това. По-рано китайските експерти съобщиха, че кълновете няма да могат да издържат на лунната нощ, тъй като температурата спада до минус 170 градуса по Целзий.

Това не е първият експеримент, в който се изследват ефектите на радиацията и микрогравитацията върху растенията и животните. Такива експерименти са били извършвани многократно на МКС и дори на Луната. Например в рамките на мисията на "Аполо 17" спори, сухи семена, пъпки от боб и контейнер с торбести мишки с имплантирани радиационни сензори бяха докарани до повърхността на спътника ни. След 12.5 дни в Космоса астронавтите замразиха мишките, а след това учените внимателно ги проучиха на Земята.