Медия без
политическа реклама

Шерпите и индианците се справят с хипоксията по различен начин

06 Авг. 2019
Pixabay

Всички сме наясно, че тибетските шерпи и индианците кечуа, живеещи в Андите, се справят по-добре от нас, хората от равнините, с хипоксията (недостатъчното снабдяване с кислород на клетките).

Учени вече са наясно защо това е така. Шерпите имат по-голям обем кръвна плазма, докато количеството на хемоглобина е сравнимо с хората от равнините. Поради увеличаването на обема на плазмата концентрацията на хемоглобин в кръвта на шерпите остава доста ниска, а ниската концентрация на хемоглобин е свързана с по-добра издръжливост при мъжете.

Защо тибетците имат по-голям обем кръвна плазма, също вече е ясно. Тибетците имат изолирани единични мутации в гените EPAS1 и EGLN1. И двата гена са свързани с клетъчния отговор на хипоксията. Варианта на гена EPAS1 тибетците наследили от изчезналите Денисови хора и той практически не се среща при други популации.

Жителите на Андите са повлияни само от EGLN1. В Андите се адаптират към хипоксията по различни начини. Те имат повишена концентрация на хемоглобин в кръвта. 

Цялото изследване е дело на американски, британски, канадски и перуански изследователи. Те са тествали 20 шерпи, местни жители на региона Кхумбу, разположени на надморска височина от 5050 метра, и 19 индианци кечуа, родени и живеещи в перуанския град Серо де Паско, който се намира на надморска височина от 4380 метра. Контролните групи били от по 20 участници, жители на равнини райони. Всички участници в изследванията са били мъже.