Медия без
политическа реклама

Потвърдено: Във Вселената действа пета фундаментална сила

Във вселената действат 4 фундаментални сили, знаем ние. Най-слабата от тях е гравитацията, следвана от слабата ядрена сила, електромагнитната и силната ядрена. Тези четири сили са основната част на стандартния модел на физиката, който обяснява всички взаимодействия и частиците, които виждаме в космоса.
През 2015 обаче бе открито доказателство за пето взаимодействие. Тогава учени от Унгарската академия на науките съобщиха, че са бомбардирали берилий с протони. При експеримента те са открили, че се излъчва нов свръх лек бозон, който е само 34 пъти по-тежък от един електрон. Какво е важно в случая? 
За да отговорим на този въпрос трябва да припомним, че по времето на Айнщайн се смята, че Космоса е статичен, неподвижен. Едуин Хъбъл пръв разбира, че Космоса се разширява. Тогава - 1929 г., обаче се смята, че това разширяване се забавя. Даже има теории, че това разширяване ще спре и Вселената може да колабира.
След това астрономът Сол Пърлмутър с двама помощници открива нещо неочаквано, за което получава Нобелова награда за физика през 2011 г. - Космоса се разширява. Това не може да се обясни с 4-те известни ни основни природни сили. Тогава учените започват да говорят за нея, наричайки я “тъмна енергия” и започват да я търсят с в света на микрочастиците. Унгарците експериментират около разпада на хелий и берилий и там откриват непознати частици, които нямат място в “Стандартния модел на частиците и взаимодействията”. Новите частици имат маса 17 MeV (мега електрон волта) и затова ги наричат частици “Х17”. След разпада на ядрото тези частици се отдалечават една от друга по ъгъл 140 градуса. Всичко това е обяснено като доказателство за 5-ата фундаментална сила в списание Physical Review Letters преди няколко години.
Новината е, че в края на 2019 г. този експеримент бе повторен и даде същите резултати. Този път от проф. Джонатан Фенг от университета Ървин в Калифорния. Той публикува своите резултати и обяви изводите на унгарците за точни.
В крайна сметка всички са наясно, че резултатите ще бъдат обявени като абсолютно достоверни едва когато още няколко екипа експериментират с други атоми, освен с берилий и хелий.