Медия без
политическа реклама

Пентагонът събира идеи за космическа станция

16 Юли 2019
Pixabay

Подразделението по отбранителните иновации на Пентагона обяви конкурс за разработване на концепция за орбитална станция, която може да се използва за експерименти и за съхранение на товари. Според списъка на изискванията, публикуван на уебсайта на отдела, новата станция трябва да е подходяща за космическо строителство, експерименти с микрогравитация, обучение, тестване, съхраняване на стоки и транспортирането им, както и за "други функции”.

Американските военни отдавна се интересуват от разработването на различни технически средства, които биха осигурили сравнително бърза и евтина доставка до орбита, както и от различни изследвания в стратосферата и космическото пространство. Например, за да се проведат изследвания в областта на микрогравитацията и хиперзвуковото движение в интерес на ВВС на Съединените щати, бе създадена хиперзвуковата ракета носител X-60A. От септември 2017 г. има и космически самолет X-37B без пилоти, който бе създаден като част от програмата за космически кораби за многократна употреба.

В рамките на състезанието за разработване на концепцията за орбитална станция, подразделението за отбранителните иновации на Пентагона нареди на участниците да проектират и прототип на малка роботизирана орбитална капсула с малък вътрешен обем. Бордовият източник на захранване трябва да е в състояние на непрекъсната електрическа мощност от 1 киловат. В същото време комуникационните системи на станцията трябва да осигуряват обмен на данни със скорост най-малко 100 килобита в секунда. Ако избраният проект получи финансиране, през 2020 г. ще започне втората фаза на конкурса, включваща разработването и пускането в орбита на прототип. Според изискванията на военните не трябва да минават повече от две години от момента на сключване на договора за създаване на прототипи до изстрелването им в орбита.

В третия етап на проекта се включват и хора, работа извън ниската земна орбита, скачване с други пилотирани и безпилотни космически кораби и монтаж на други обекти в орбита с помощта на роботизирани манипулатори.

Военните от различни страни по света използват отдавна земно пространство, предимно за разполагане на разузнавателни спътници, комуникационни спътници и сензори за откриване на балистични ракети. 

През 60-те години на миналия век програмата MOL (пилотирана орбитална лаборатория) бе разработена в интерес на американските военновъздушни сили. В рамките на MOL бе създадена космическа капсула Gemini B, способна да се прибере в лабораторията. Планирано бе МОЛ да се използва за изследване на космоса, разузнаване и "други военни задачи". През 1969 г. обаче проектът MOL беше затворен, защото по време на паралелната програма „Аполо“ военните стигнаха до заключението, че шпионските спътници ще струват по-малко от обитаемите станции.

В СССР през 70-те години имаше програма, подобна на MOL, в която три военни космически станции Almaz бяха пуснати в орбита. Съветската програма също беше закрита през 1977 г. заради високата цена на пусковете и относително ниската ефективност на станциите Almaz.