Медия без
политическа реклама

Кислородът на Марс се повишава напролет

26 Ноем. 2019
Pixabay

Нивата на кислорода в атмосферата на планетата Марс се променят по начин, който в момента не може да се обясни с известните ни химични процеси. Това твърдят учените, работещи с ровъра Curiosity Rover, който се разхожда из Марс и мери различни данни с инструмента, наречен SAM (Sample Analysis at Mars).
Учените открили, че количеството кислород в марсианския въздух през пролетта и лятото се увеличава с до 30%. Моделът, по който става това, остава загадка, но учените започват да анализират възможни отговори.
Резултатите досега са базирани на шест години изследвания с помощта на Curiosity Rover Transmission Laboratory. Учените мерят сезонните промени в атмосферата непосредствено над кратера Гейл на Марс, където е кацналият роувър. Кратерът Гейл е дълъг 154 км и е създаден от сблъсък на метеорит преди 3,5 до 3,8 милиарда години. 
Марсианската атмосфера е съставена предимно от въглероден диоксид - 95%, с по-малки дялове от други газове като азот (2.7%), аргон (1.6%), кислород (0,13%) и метан. 
Когато CO2 се изпари в топлите месеци, налягането на въздуха се повишава, аргонът и кислородът се увеличават и падат - в зависимост от количеството на CO2 във въздуха.
Въпреки това, когато анализирали нивото на кислород във въздуха на кратера, резултатите били изненадващи. Нивата на кислород се повишили повече от очакваното през пролетта и лятото, а през зимата се понижили под очакваното.