Медия без
политическа реклама

И в най-отдалечените места на планетата има следи от човек

21 Авг. 2018
Дори и на най-непристъпните места на планетата има следи от човешка намеса.

Ние, хората, вече сме стигали къде ли не - из цялата ни планета, а дори сме стъпвали на Луната. Човешкият вид оставя следа почти във всяка точка на Земята, но авантюристи все още искат да посетят неоткрити места. Има ли такива?

Мирът и спокойствието могат да бъдат открити по време на разходката из Доломитите или гребането на кану в Швеция, но дори там цивилизацията е само на няколко километра.

Въпросът, който интригува учените, е дали има място на Земята, което е толкова отдалечено и недостъпно, че никой досега не е забелязал това?

Географията има подходящ термин за тези места - "полюс на недостъпността". Той означава място, на което е трудно да се стигне поради отдалечеността от обекти, които биха могли да позволят достъп до същото място - обясняват от факултета по география при Калифорнийския университет в Санта Барбара.

Този "полюс" може да е остров в морето, но и може и да е място на сушата. Тези "полюси" не са един и два. Например евразийският полюс на недостъпността се намира в пустинята на Северозападен Китай, на границата с Казахстан. Океанският му еквивалент е Point Nemo, разположен в южната част на Тихия океан, на близо 2700 километра от най-близката земя - остров Pitcairn.

Най-отдалеченият остров в света е необитаемият Буве, разположен в южната част на Атлантическия океан. Той принадлежи към Норвегия от 1930 г. насам. За съжаление, този остров няма какво да предложи на авантюристи, които искат да избягат от цивилизацията. Поради лошото време островът е дом на лишеи, мъхове и гъбички, които растат там, където земята не е покрита с лед. На острова има албатроси, кралски пингвини и други птици, които издържат ниските температури.

И все пак - има ли място, където човек не е стъпвал? Не! Човешкият вид промени Земята и оставя следа почти на всяко място, на което стъпи, казва Райнхолд Ленфелдер, геобиолог от университета в Берлин.

Дори на Point Nemo има следи от цивилизацията - под формата на микроскопични пластмасови отпадъци.