Медия без
политическа реклама

Черна дупка променя теорията за звездите

10 Дек. 2019
Pixabay

Астрономи откриха черна дупка в Млечния път, която е толкова голяма, че поставя под въпрос съществуващия модел на развитие на звездите. Дупката LB-1 е на 15 000 светлинни години от Земята и има маса 70 пъти по-голяма от тази на Слънцето.

Смята се, че Млечният път съдържа 100 милиона звездни черни дупки, но LB-1 е два пъти по-голяма, отколкото учените са смятали за възможно. Такива масивни черни дупки дори не би трябвало да съществуват в нашата галактика - според размера на сегашните модели на еволюция на звездите.

Учените смятат, че има два вида черни дупки. Най-често срещани са звезди, които са 20 пъти по-големи от Слънцето и са образувани при разрушаване на ядрото на голяма звезда. Свръхмасивните черни дупки са стотици пъти по-големи от Слънцето и произходът им е неизвестен. Учените смятат, че типичните звезди отделят газове и те са фактор за предотвратяване появата на черни дупки с размер LB-1, т.е. с междинна маса.

LB-1 е открита от международен екип от експерти, използващи китайския телескоп LAMOST. Допълнителни данни от двата от най-големите световни оптични телескопи - в Испания и САЩ, потвърдиха размера на LB-1.