Медия без
политическа реклама

България предложи на ЕС наблюдение на Земята с наносателити

Според началника на отбраната адм.Евтимов те може да се използват и за военни, и за граждански мисии

15 Окт. 2024
Така изглежда един наносателит, произвеждан от българската фирма ЕндуроСат
ЕндуроСат
Така изглежда един наносателит, произвеждан от българската фирма ЕндуроСат

„България предлага проект за наблюдение на земната повърхност с използването на наносателитни технологии в интерес на военните мисии и операции на Европейския съюз“.

Това обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на заседанието на Военния комитет на Европейския съюз в Будапеща. 

Той разказа още, че предложението на страната ни е в Европейската програма за инвестиции в отбраната (EDIP) да се включи за развитие проект за наблюдение на земната повърхност с използването на наносателитни технологии, които, освен военно, имат и широко гражданско приложение. По този начин щяла да се подобри ситуационната осведоменост не само в интерес на военните мисиии и операции на ЕС.

Адмиралът посочи също така, че България разработва проект за констелация (група) от спътници в ниска околоземна орбита, което ще позволи наблюдение на критична инфраструктура, на морски, крайбрежни и други райони, с цел ранно предупреждение за потенциални кризисни ситуации в интерес и на националната сигурност и отбрана, и на сигурността на съюзници и партньори. 

 

Що е то наносателит?

Според американската космическа агенция NASA малки спътници (CubeSats), са всички космически апарати с маса под 180 кг и размери от няколко кубични сантиметра до хладилник. Различните видове малки спътници се определят на база на масата.

Така за „наноспътници“ се смятат всички с маса от 1 до 10 кг. Тези между 10 и 100 кг са "микроспътници", а миниспътници са между от 100 и 180 кг. 

Като основно предимство на такива спътници се смята това, че са много по-евтини и достъпни. С една ракета може да бъдат изведени в орбита десетки или дори стотици такива, като всеки може да изпълнява различна научна задача.

В България работи една от водещите компании за производство на наноспътници в света - "ЕндуроСат". През 2023 г. тя патентова концепцията си за настолен сателит DeskSat. Върху него се монтират полезните товари (камери, сензори, експериментална апаратура и т.н.), правят се операциите и се изпълняват командите, изпращани от контролна зала. Така се намалява рискът за повреда в намиращата се в орбита техника. Главно му предимство е, че може да бъде преизползван за всяка последваща мисия на клиента. 

"ЕндуроСат" вече реализира редица успешни мисии в частния и публичния сектор, както и успешно партньорство по няколко програми в Австралия, САЩ и Германия. Миналата година компанията си сътрудничи със SpaceX на Илон Мъск и през януари ракета Falcon 9 изведе в орбита нейния микросателит Платформа-2.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

наносателит

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?