Часове след тежката глоба Албания препъна Хърватия

Продължава разследването на поведението на сръбските фенове на Евро 2024

19 Юни 2024Обновена
Разочарованият капитан на Хърватия Лука Модрич седи оклюмал на тревата, а албанецът Абер Ходжа го успокоява след мача в Хамбург

Само часове след като научи за тежката глоба от УЕФА, отборът на Албания спечели първата си точка на Евро 2024, като при това препъна фаворизирания отбор на Хърватия и продължава да мечтае за първо класиране за 1/8-финали в историята си.

На стадиона в Хамбург тимът с единствения неевропейски треньор на първенството - бразилеца Силвиньо, изнесе много силно първо полувреме, в което поведе рано с гол в 11-ата мин. на Лачи и пропусна още няколко изгодни положения да натрупа голов аванс. Същевременно Лука Модрич и компания затънаха в блатото на безкрайните центрирания към наказателното поле на противника и не сътвориха нищо креативно.

След почивката албанците приеха играта в своята половина и разчитаха на редки контри. Но късметът ги загърби в рамките на две минути - между 74-ата и 76-ата. Тогава те първо пропуснаха Крамарич да получи пас сам в наказателното поле и да изравни, а след това Джазула си отбеляза автогол и така Хърватия поведе.

От този момент мачът стана непредвидим, тъй като албанците отново се втурнаха в предни позиции, а хърватите контрираха. След няколко разменени положения за гол, в крайна сметка Джазула изкупи грешката си и изравни в 5-ата минута на даденото от рефера продължение.

Така след общо 23 удара към вратите (7 в очертанията и 2 извън за Албания и съответно 5/9 за Хърватия) мачът приключи с равенство. И двата тима спечелиха първата си точка на Евро 2024 и макар да са трети и четвърти в класирането на гр.В, запазват с шансове за класиране на 1/8-финалите. В последния кръг Албания ще играе с Испания, а Хърватия - с еврошампиона Италия.

Добрият мач на албанците дойде само часове, след като рано тази сутрин УЕФА наложи глоба на тяхната федерация (FSHF) заради поведението на феновете на на мача с Италия в Дортмунд (1:2). Санкцията е общо 37 375 евро, акумулирана по 4 провинения - мятане на предмети от трибуните, възпламеняване на димки и фойерверки, нахлуване на игрището и провокативни съобщения, неподходящи за спортни прояви.

След решението на Дицсиплинарния панел на УЕФА FSHF призова на своя сайт албанските фенове "да бъдат по-отговорни и да избягват инциденти и безредици, които може да донесат финансови санкции и да увредят имиджа на Албания и на албанския фугбол". И те този път се държаха прилично, като мачът срещу Хърватия мина без видими ексцесии по трибуните.

Глобена бе и футболната асоциация на Шотландия - с 5625 евро за хвърляне на предмети от трибуните по време на първия мач от Евро 2024 срещу домакина Германия в Мюнхен, завършил 5:1 за бундестима. А получилият червен картон в двубоя Райън Портеъс е наказан да не играе две срещи.

Продължава дисциплинарното разследване срещу футболната федерация на Сърбия заради оплакването от страна на косовската футболна централа, която не участва на Евро 2024. От Косово сезираха УЕФА, че на мача срещу Англия е имало "знамена, лозунги и скандирания от сръбски фенове", които, съдържат "политически и расистки послания срещу Косово". Освен това тече разследване и за расистки възгласи, хвърляне на предмети от трибуните и "провокативно послание, негодно за спортно събитие".