Медия без
политическа реклама

Ясни сметки за парно? Забравете

И новата формула за сградна инсталация няма да реши проблемите с фактурите

Снимка: БГНЕС
Раздялата с "Топлофикация -София" е немислима - независимо че клиентът не ползва отопление, това не го освобождава от сумата за сградна инсталация.

Не е нормално такса "сградна инсталация" да представлява 50 - 60% от сметките за парно. Мнението е на омбудсмана Мая Манолова, която, макар в последно време да разбира от всичко, тук е права. Проблемът с изчисляването на топлото за общите части стои нерешен от години и нито "Топлофикация-София", нито общината, а още по-малко Министерството на енергетиката имат желание да го решат. Опитите за това сметките да станат по-разбираеми винаги удрят на камък, а потребителите се оказват заложници на сложна схема за издържане на общинското дружество, чиито разходи от година на година се множат, а дълговете му растат.

От друга страна, по традиция проблемите на столичното парно се решават през лятото - когато част от хората са в отпуск или изобщо не им е до това. Тази година не прави изключение. Наскоро от Министерството на енергетиката предложиха поредните промени в Наредбата за топлоснабдяване, според които клиентите сами ще определят дела на топлинната енергия, която трябва да заплащат за общите части. Предлага се това да бъде в рамките на 20 до 40%. Точно колко ще се плаща обаче, трябва да бъде гласувано от общото събрание на етажната собственост. Така според министерството е изключена възможността клиентите да зависят от преценката на дружеството за топлинно счетоводство. Но дали е така?

Сградната инсталация е обща част и разходите за нея са задължение на етажната собственост, затова тя трябва да решава по какъв начин да бъдат разпределяни, пише в мотивите към документа. Всъщност това не е нова схема на изчисление и плащане, а е по-скоро добре забравена стара. 

Възможност за това всеки вход сам да определя дела на сградната инсталация имаше и преди повече от десет години (сезон 2006/2007), но впоследствие това отпадна. Тогава наредбата позволяваше на абонатите в един вход да избират какъв да е процентът сградна инсталация в сметките и фиксираните нива бяха между 10 и 30 процента. Разбира се,

 

хората избираха най-ниския процент,

 

за да плащат по-малко, но това доведе до изкривяване на месечните фактури. В резултат изравнителните сметки в края на сезона, които отчитаха реално потребената енергия, рязко се вдигаха. В крайна сметка този начин на изчисление отпадна.

Наредбата предвижда и промени, свързани с абонатите, които не живеят в имотите си - не са в града или са в чужбина, а в същото време са длъжни да осигурят достъп за отчитане на показанията на уредите и на водомерите за топла вода. Предвидено е това задължение да отпадне, ако в имотите им са монтирани уреди за дялово разпределение с възможност за дистанционен отчет. 

Проектът на наредба идва след решението на тричленен състав на Върховния административен съд, който преди повече от година отмени формулата, с която се определя топлината, отдадена от сградната инсталация. Решението бе обжалвано от министъра на енергетиката пред петчленен състав, но засега няма окончателно произнасяне на съда. В момента не е ясно защо промените се правят преди решението на втората инстанция.

Отделно от това през май Съдът на ЕС се произнесе, че дори при откачени радиатори потребителите дължат такса "сградна инсталация" заради топлото по общите тръби, които минават през жилищата. Спорът стигна до Страсбург през 2017 г., когато районните съдилища в София и Асеновград отправиха запитване заради дела, по които предстои да се произнесат.

Предложенията на министерството за сградна инсталация вече срещнаха отпор. Според омбудсмана Мая Манолова новите правила няма да решат нищо. "Проектът е направен под натиск, защото скоро се очаква произнасянето на ВАС именно по повод на действащата Наредба за топлоснабдяването", заяви тя и определи промените като козметични. "Те са направени набързо, по принуда и са за отбиване на номера. Абонатите са принудени да плащат за услуга, която на практика не са поискали", възмути се тя.

Макар все още да не е ясно как точно ще се плаща "сградна инсталация", топлофикациите вече правят нови сметки за цените. От 1 юли те поискаха поскъпване между 3 и 108%, а основната причина за това са въглеродните емисии, които трябва да плащат. Най-голямо увеличение от почти 110% е прогнозирало габровското дружество. "Топлофикация София" залага на ръст от 3.43 на сто. Окончателните цени на топлото и горещата вода ще станат ясни в края на юни, като дотогава се събират и предложенията за промени в Наредбата за топлоснабдяване.

Иначе проблемите на столичното парно няма да се решат скоро, и то не заради липсата на предложения, а най-вече заради липсата на желание. Изчисляването и плащането на сградна инсталация е само един от проблемите. Съвсем други са кражбите на топло, неразбираемите фактури и разходите на самото дружество. За справка - през 2018 г. общинското дружество

 

вече е дължало 835 млн. лв.,

 

което е ръст от около 10% в сравнение с година по-рано. Все пак в огромния дълг се включват както текущите, така и нетекущите задължения. Най-много са борчовете към Българския енергиен холдинг - в размер на почти 600 млн. лева. Отделно "Топлофикация - София" дължи над 60 млн. лв. на доставчика "Булгаргаз". А че компанията скоро няма да се справи с дълговете си, е видно от годишния й отчет - "Топлофикация -София" завърши миналата година със загуба от 21 млн. лв. при прогнозиран отрицателен резултат от 14 млн. лв.

През февруари общинското дружество бе поето от ново ръководство начело с Кремен Георгиев, който бе сред шефовете на топлофикациите във Враца, Велико Търново и Перник. Той не е непознат в енергийните среди и се счита за близък до енергийния бос Христо Ковачки. Причините за рокадата така и не станаха ясни, затова и курсът, който ще поеме дружеството, ще бъде повече от интересен.

Самият Георгиев даде големи заявки за реформа - финансите ще се стабилизират, излишните разходи ще се орежат, а до няколко месеца ще се постигне утопията от 100% събираемост на сметките (при 75% в момента). "С магическа пръчка не става, едва от дни съм на този пост, дайте ми няколко месеца, за да реализирам начертаната програма", каза новият шеф на парното на първата си пресконференция.

Това се случи преди четири месеца. А това, че от компанията все още не се хвалят с постигнати резултати, означава само едно - стабилизирането на "Топлофикация-София" и ясните сметки за потребителите остават за по-добри времена.

Още по темата